Şehir markalaşmasında yiyecek ve içecek temalı hediyelik eşyaların tasarımı ve kullanımı: Kayseri ili örneği
Designing and using food souvenirs in city branding: a case of Kayseri
  1. Tez No: 744098
  2. Yazar: AHMET TUĞRUL KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hediyelik eşyalar şehirlerin markalaşma sürecinde önemli yere sahip olup, şehirlerin tanıtımı açısından da kayda değer katkılar oluşturabilmektedirler. Hediyelik eşyalar, seyahat sonrasında ziyaretçiler için şehirleri anımsatan bir unsur olarak değerlendirilebilirken, o şehre gitmemiş kişiler için de şehre ait özel ürünlerin neler olabileceğine dair fikirler de sunarak önemli düzeyde turizm hareketliliğine de sebep olabilirler. Bu bağlamda, ilgi çeken hediyelik eşyaların bir destinasyona yönelik seyahat motivasyonu oluşturabilmesi de söz konusu olabilmektedir. Hediyelik eşyalar, genellikle kültürel ve doğal temalı olarak karşımıza çıkmakla beraber son zamanlarda yiyecek ve içecek temalı hediyelik eşyalar da şehirlerin markalaşma sürecinde kullandıkları pazarlama stratejisinin önemli bir unsuru olarak değerlendirilebilmektedir. Bunun da ötesinde, destinasyona ait yerel yiyecek ve içeceklerin hangi destinasyona ait olduğuna ilişkin oluşabilecek karışıklığın önüne geçilmesine de yardımcı olabilmektedir. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı, gastronomik unsurlarla ön plana çıkan destinasyonlar için, yerel yiyecek ve içecek temalı hediyelik eşyaların önemini ilgili literatür kapsamında irdelemek ve Kayseri ili örneğinde bu tür hediyelik eşya tespitini yaparak mevcut bilgi birikimine katkı sağlamaktır. Bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki araştırma sorularına da cevaplar aranmaktadır: (a) Kayseri'de hangi gastronomik ürünler ön plana çıkmaktadır? (b) Bu ürünlerden hangileri Kayseri ilinin gastronomisinin ulusal ve uluslararası turizm pazarlarında tutundurulmasında ön plana çıkmaktadır? (c) Belirlenen bu gastronomik ürünler ne tür hediyelik eşya kategorisine dönüştürülebilir? vi İlgili literatüre bağlı olarak yapılan değerlendirmeler bu çalışmanın kavramsal çerçevesini oluştururken, alan araştırması kısmında nitel yaklaşım yöntemi kullanılarak, turizm sektörü temsilcileri, yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri olmak üzere toplam 20 kişiyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda Kayseri iline ait toplam 34 adet yerel yiyecek ve içecek ürünü tespit edilebilmiştir. Bu ürünlerin de hediyelik eşya formatına dönüştürülmesi konusunda; dekoratif obje, illüstrasyon baskılar ve takı tasarımı olmak üzere üç ana kategori oluşturulmuştur. Gelecek çalışmaların bu çalışmada tespit edilen yiyecek ve içecek ürünlerine ilişkin hediyelik eşyaların ziyaretçilerin satın alma davranışları ile ilişkilendirilerek tasarlanması ve benzer çalışmaların farklı şehirler kapsamında yapılarak ilgili bilgi birikimine daha zengin katkılar sunulması söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Souvenirs play an important role in the process of city branding and they can also make significant contributions to the promotion of cities. While souvenirs can be considered as a reminder of cities for visitors after their trips, they can also stimulate significant tourism activity by offering ideas about what the special products of the city can be for people who have not been to that city before. In this context, it is also possible that interesting souvenirs can create a travel motivation for a destination. While souvenirs usually appear as cultural- and natural-themed, recently food and beverage-themed souvenirs can also be considered as an important element of the marketing strategy used by cities in the branding process. Moreover, they can help to avoid confusion about which destination the local foods and beverages belong. In this context, the aim of this research is to examine the importance of local food and beverage-themed souvenirs for destinations that stand out with gastronomic elements within the scope of the relevant literature and to contribute to the existing knowledge by identifying such souvenirs in the case of Kayseri province. Within the framework of this general purpose, answers are sought to the following research questions: (a) Which gastronomic products stand out in Kayseri? (b) Which of these products comes to the fore in the promotion of Kayseri's gastronomy in national and international tourism markets? (c) What kind of souvenir category can these determined gastronomic products be converted into? While the evaluations made based on the relevant literature constitute the conceptual framework of this study, semi-structured interviews were conducted with a total of 20 people, including tourism sector representatives, local administrators and managers of non-governmental organizations, using the qualitative approach method in the field viii research part. As a result of the interviews, a total of 34 local food and beverage products belonging to the province of Kayseri could be identified. In terms of converting these products into giftware format, three main categories were created: decorative objects, illustration prints and jewelry designs. It may be possible for future studies to design souvenirs related to the food and beverage products identified in this study by associating them with the purchasing behavior of visitors, and to make similar studies within the scope of different cities to provide richer contributions to the relevant knowledge.