Kişisel verilerin korunması bağlamında verileri yok etmeme suçu (TCK Madde 138)
The crime of failure to destroy data (Article 138 of the Turkish penal code) within the scope of personal data protection
  1. Tez No: 744099
  2. Yazar: GAMZE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKÂN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 138. maddesinde düzenlenen“Verileri Yok Etmeme Suçu”kişisel verilerin korunması bağlamında incelenmiştir. Kişisel verilerin önemi her geçen gün artmaya devam ederken konuyla ilgili düzenlemelerin önemi de bir o kadar artmaktadır.“Kişisel Verilerin Ceza Hukuku Normlarıyla Korunması”konuyla ilgili düzenlemelerin önemli bir parçasını oluşturur. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk iki bölümünde kişisel verilerin korunması konusunun verileri yok etmeme suçunu ilgilendirebilecek yönleri detaylıca incelenmiş ve bu doğrultuda sırasıyla“Kişisel Veri Kavramı ve Kişisel Verilerin Korunması”ve“Kişisel Verilerin Korunmasına Hâkim Olan İlkeler ve İlgili Kişinin Sahip Olduğu Haklar”konuları ele alınmıştır. Birinci bölümde 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun genel bir değerlendirmesine ve bu Kanun'un çalışma konusu açısından önem arz eden yönlerden uluslararası metinlerle karşılaştırmasına da yer verilmiştir. İkinci bölümde kişisel verilerin yok edilmesine yönelik ilkelere ve haklara ağırlık verilmiş ve unutulma hakkı üzerinde özel olarak durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde çeşitli öneriler de sunmak suretiyle,“Verileri Yok Etmeme Suçu (TCK Madde 138)”nun detaylı bir analizi yapılmıştır. Bu bölümde verileri yok etmeme suçu, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yönünden de ele alınmış ve verilerin yok edilmesi için kanunlarda belirlenen sürelerin neler olduğu detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of“Failure to Destroy Data”regulated under Article 138 of the Turkish Penal Code No. 5237 has been examined within the context of personal data protection. While the significance of personal data continues to increase day by day, the importance of the relevant regulations increases accordingly as well.“Protection of Personal Data with Penal Law Norms”constitute a significant part of the relevant regulations. This study is comprised of three sections. In the first two sections, the aspects of the protection of personal data that are related to the crime of failure to destroy data have been examined in detail and accordingly the topics of“The Concept of Personal Data and Personal Data Protection”and“Principles Governing Personal Data Protection and the Rights Held by Data Subjects”have been discussed, respectively. A general evaluation of the Personal Data Protection Law No. 6698 and a comparison between the nontrivial aspects of this Law and the relevant international documents have also been included in the first section of this study. The second section focuses on the principles and rights related to the destruction of personal data with a special emphasis on the right to be forgotten. The third and final section aims to analyze in detail the crime of“Failure to Destroy Data (Article 138 of the Turkish Penal Code)”while also submitting various proposals related to the subject. In this section, an assessment of the crime of failure to destroy data in terms of the Personal Data Protection Law No. 6698 has been made, and the relevant time periods prescribed by the laws for the destruction of data has been examined in detail.