Abdülkâdir Geylânî'de mezhebî unsurlar
Sectarian elements in Abd al-Qādir al-Jīlānī's
- Tez No: 744109
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Devrinin önemli simalarından olan ve mutasavvıf kimliği ile şöhret bulan Abdülkâdir Geylânî, yalnızca tasavvuf alanında değil daha birçok alanda vükufiyet kesb etmiş bir İslâm âlimidir. Geylânî'nin ilgilendiği alanlar arasında makâlât geleneği de yer almaktadır; ancak tek disipline indirgeyen bazı yaklaşımlar Geylânî'nin bu çok yönlü tarafının ihmal edilmesine neden olmuştur. Bu çalışmamızda, Abdülkâdir Geylânî'nin eserlerinden hareketle onun makâlât ve kelâm sahasına yönelik görüşlerinin tespit edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca çalışmamız vasıtasıyla Geylânî'nin mezhebî kimliğinin şekillendirdiği itikadî görüşlerinin muvacehesinde mezhepler karşısında takınmış olduğu müsbet ya da menfî tepki ve tutumların izleri sürülmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Abdülkadir Geylani, who was one of the important figures of his period and became famous with his mystic identity, is an Islamic scholar who has gained knowledge not only in the field of mysticism but also in many other fields. Among the fields of interest of Geylani are the tradition of maqalat too. However, some approaches that come down to it a single discipline caused to be neglected this versatile of Geylani. In this study, it is aimed to determine Abdulkadir Geylani's views on the field of kalam and maqalat, based on his works. In addition, through our study, it will be tried to trace the positive or negative reactions and attitudes that he had displayed against the sects in terms of his theological views shaped by his sectarian identity.