Grup vergilendirme rejimi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Group taxation regime and the evaluation of applicability in Turkey
  1. Tez No: 744108
  2. Yazar: FUNDA BUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH FERHATOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Grup şirketler, günümüzde sayısı gittikçe artan ve birçok ülkede özel vergilendirme rejimleriyle vergilendirilen şirketlerdir. Grup şirketlerin vergilendirilmesi grup vergilendirme rejimi ile sağlanmakta ve bu rejim grup şirketlere vergisel avantajlar sunmaktadır. Ülkeler tarafından grup vergilendirme rejimi grup dağıtım sistemi, grup feragat sistemi ve vergi konsolidasyon sistemi olmak üzere üç farklı şekilde düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Rejim, şirketlere sunduğu vergisel avantajlar nedeniyle yatırımları teşvik etmekle birlikte, transfer fiyatlandırması manipülasyonunun azaltılması ve tek işletme doktrininin benimsenmesi sonucunda hem mükelleflerin hem de idarenin karşılaştığı idari yükün azaltılması şeklinde ülkelere de fayda sağlamaktadır. Grup vergilendirme rejimi OECD üye ülkeleri bazında değerlendirildiğinde rejimin birçok ülkede uzun zamandır uygulandığı görülmektedir. OECD üye ülkelerinde grup vergilendirme rejimi, ülkelerin sosyal ve ekonomik yapıları çerçevesinde farklı uygulama şekilleri ile gerçekleşmekle birlikte, büyük oranda vergi konsolidasyon sistemi tercih edilmektedir. Vergi konsolidasyonunun daha kolay uygulanan bir sistem olması tercih edilme nedenlerindendir. Çalışmada, Türkiye'de grup vergilendirme rejiminin eksikliğine değinilerek bir grup vergilendirme rejimi önerisinde bulunulmuştur. Önerilen sistem için OECD üye ülkelerindeki grup şirket düzenlemeleri ve grup vergilendirme rejimlerinin incelemesi yapılmış ve ülkemizde oluşturulması önerilen sistemin kuralları ayrıntılı olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Group companies are an increasing number of companies today and are taxed by special taxation regimes in many countries. The taxation of group companies is carried out with the group taxation regime and this regime offers tax advantages to group companies. The group taxation regime is regulated and implemented by countries in three different ways: group contribution system, group relief system and tax consolidation system. The regime encourages investments due to the tax advantages it offers companies. In addition, the workload of both the taxpayers and the administration is reduced as a result of the reduction of transfer pricing manipulation and the adoption of the single enterprise doctrine. When the group taxation regime is evaluated in terms of OECD member countries, it is seen that the regime has been applied in many countries for a long time. The group taxation regime in OECD member countries is applied differently within the framework of the social and economic structures of the countries and the tax consolidation system is mostly preferred. The fact that tax consolidation is a system that can be applied more easily is one of the reasons why it is preferred. In the study, the absence of group taxation regime in Turkey has been made to suggest a reference group taxation regime. For the proposed system, group company regulations and group taxation regimes in OECD member countries are examined and the rules of the proposed system in our country are specified in details.