İbn Battûta Seyahatnâmesi'nde mezhebî unsurlar
Sectarian elements in Ibn Battûta's Travelogue
- Tez No: 744137
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, İbn Battûta'nın Tühfetü'n-Nuzzar fi Garaibi'l-Emsâl ve'l-Acaibi'l-Esfar adlı ünlü seyahatname eserindeki mezhebî unsurların izi sürülmüştür. Birinci bölümde 14. yüzyılda yaşamış ünlü seyyah İbn Battûta'nın hayatı, Seyahatnâme'nin önemi ve özelliklerine değinilerek Seyahatnâme tanıtılmıştır. Sonrasında ise, yaşadığı dönemin özelliklerine değinilmiş, Seyahatnâme'nin doğru bir zeminde okunup anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışmanın İkinci ve üçüncü bölümlerinde Seyahatnâme'deki mezhebî unsurlar belirlenip, aktarılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışma boyunca edinilen bilgiler, yargılar ve çıkarımlara yer verilerek, İbn Battûta Seyahatnâmesi bağlamında seyahatname türü eserlerin İslam Mezhepler Tarihi'ne sunabileceği katkılar üzerinde durulmuştur. İbn Battûta Seyahatnâmesi zengin ve kıymetli içeriği ile birçok alanda olduğu gibi Mezhepler Tarihi alanında da birbirinden farklı coğrafyaların fotoğrafını sunar. Bu kıymetli bilgiler ve anekdotlar ile mezhebî oluşumların dünü ve bugününe dair önemli okumalar ve çıkarımlar yapılabilir. Bu çalışma, İbn Battûta Seyahatnâmesi merkezinde İslam Mezhepler Tarihi alanında yeteri kadar araştırmaya konu edilmemiş seyahatname türü eserlerle alakalı olarak alana katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, factors about religious branches in Ibn Battuta's Tühfetü'n Nuzzar fi Garaibi'l Emsal are examined. In the first section, the life of the famous traveler Ibn Battuta, who lived in the 14th century, then the importance and features of the Seyahatnâme were touched upon, and the Seyahatnâme was introduced. Afterwards, the characteristics of the period he lived in were mentioned, and it was purposed to read and understand the Seyahatnâme on a correct basis. In the second and third chapters of the study, the sectarian elements in Seyahatnâme were determined and conveyed. At the final part, informations, judgements and inferences which are obtained throughout the study are mentioned and works like Travelogue's contributions on the History of Islamic Sects are studied based on the Travelogue. Travelogue of Ibn Battuta offers us the views from different regions on religious branches as it does in many other subjects. Readings and inferences about religious branches's beginning and present state can be made with the help of these precious informations and anecdotes. This study purpose to contribute to field of History of Islamic Branches about works, that are not entreated to enough research on the field, such as 'Travelogue'.