Liberal feminism and the concept of autonomy in Jane Austen's Emma and Louisa May Alcott's Little Women
Jane Austen'in Emma ve Louisa May Alcott'un Küçük Kadınlar adlı eserlerinde liberal feminizm ve özerklik kavramı
  1. Tez No: 744136
  2. Yazar: HANADY AHMED ABDULWAHHAB AL-HAJMEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, Jane Austen'in Emma ve Louisa May Alcott'un Küçük Kadınlar adlı eserlerindeki liberal feminizmi ve özerklik kavramını Emma Woodhouse ve Jo March adlı iki baş kadın karakter üzerinden incelemektedir. Bu tez, Emma ve Jo karakterlerinin onları özerk ve öz yönelimli yapan ve aynı sebeple romandaki diğer kadın karakterlerden ayıran, kişisel ve belirleyici özelliklerini incelemek üzere Amy Baehr, Susan Wendell ve Marilyn Friedman'ın kuramlarına odaklanacaktır. Jane Austen ve Louisa May Alcott dünyaca tanınan ve en ünlü feminist yazarlardandır; On Dokuzuncu yüzyıl Britanya ve Amerika'sında cinsiyet eşitsizliğini ve kadın haklarını konu alan, katı toplum kurallarına meydan okuyan olağanüstü romanlar yazmışlardır. Örneğin, Jane Austen ve Louisa May Alcott Emma ve Küçük Kadınlar adlı romanlarında güçlü ve bağımsız kadınlar tasvir ederek kadın haklarını savunmışlardır. İki romanda da, kadın haklarıyla alakalı görünenin altında yatan derin ve karmaşık konular yer alır. Emma romanında Jane Austen kendi dönemindeki kadınları ilgilendiren ciddi konulardan bazılarını öne sürer. Austen, kendi zamanındaki kadınların hayatlarını tasvir eder, kadınları baskılayan ataerkil topluma dikkat çeker ve evlilik Kurumunu eleştirir. Diğer bir yandan Küçük Kadınlar, Alcott'un feminist yazarlar arasında yerini almasını sağlayan en ünlü ve başarılı romanı olarak düşünülür. Roman, Amerika'nın iç savaş döneminde, dört March kızkardeşin hayatlarının, büyümelerinin ve kendilerini kanıtlamalarının izini sürer. Ailenin ikinci kızkardeşi olan Jo March'ın yazar olma yolundaki yolculuğunda Jo'nun özgürlük ve bağımsızlık başarısına odaklanır. Bu çalışma, Austen ve Alcott'un feminist yazarlar olarak tanımlanmalarını sağlayan düşüncelerini romanlarındaki Emma ve Jo karakterleriyle nasıl yansıttıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis explores the concept of autonomy and the aspects of liberal feminism in Jane Austen's Emma, and Louisa May Alcott's Little Women, through the two main female protagonists, Emma Woodhouse, and Jo March. The thesis will focus on the theories of Amy Baehr, Susan Wendell, and Marilyn Friedman, to examine the traits and characteristics of Emma Woodhouse and Jo March, which make them autonomous and self-oriented characters, and distinguish them from other female characters in the two novels. Jane Austen and Louisa May Alcott are two of the most famous and worldly acknowledged feminist writers of all time; they have created marvellous novels challenging their strict societies and discussing women's rights and gender inequality in the nineteenth-century Britain and America. To illustrate, Jane Austen and Louisa May Alcott have written confidently to defend women's rights by portraying strong and independent female characters in their novels, Emma, and Little Women. In both novels, deep and intricate issues related to women's rights lie beneath the surface. In Emma, Jane Austen asserts critical issues concerning women of her era. Austen, in Emma, describes women's lives of her time, highlights the patriarchal society that suppresses women, and criticizes the institution of marriage. Little Women, is considered Alcott's most popular and successful novel, which has established her name among feminist writers. The novel portrays the life of the four March sisters and their journey of growth and self-realization during the American civil war and focuses on the second sister in the family, Jo March and her attainment of freedom and independence throughout her journey of becoming a writer. Thus, this study portrays the two writers, Austen's and Alcott's ideas that have established their names as feminist writers, and how these ideas are reflected in the two novels and presented through the main characters, Emma, and Jo.