İskenderun deniz taşımacılığında KBRN tehditleri
CBRN threats in İskenderun shipping
- Tez No: 744139
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada KBRN olayına müdahale edebilecek ekibin algıladığı risk ve KBRN eğitimi ile bilgisi arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma hem tanımlayıcı hem de çıkarımsaldır. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel bir analiz yöntemi olarak frekans analizi tablo ve şekillerde gösterilmiştir. Bu nedenle tanımlayıcı istatistiksel teknikler (frekans analizi, tablolar ve grafikler) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyete göre dağılımı kadınların oranı %34,3, erkeklerin oranı %65,7'dir. Kurumlara göre dağılım incelendiğinde AFAD çalışanları oranı %14,3, İtfaiye çalışanları oranı %36,2, Limakport çalışanların oranı %11,4 iken hastane personeli oranı %38,1'dir. KBRN eğitimi almış kişilerin oranı %35,2 , % 64,8'i eğitim almadı. AFAD ve Limakport çalışanlarının hazır bulunma algısı İtfaiye ve hastane personelinden anlamlı derecede daha yüksektir. KBRN eğitimi alanların risk algısı ve hazır bulunma algısı düzeyi KBRN eğitimi almayanlardan anlamlı derecede daha yüksektir. Risk algısı için; mühendislerin KBRN olaylarında ilk müdahale ekipleri için risk algısı düzeyi diğer meslek gruplarından anlamlı derecede daha düşüktür. Hemşire, Şube Müdürü (AFAD) ve operasyon sorumlusu olanların hazır bulunma algısı mühendis olanlardan anlamlı derecede daha yüksektir. KBRN deneyimi yaşayanların hazır bulunma algısı düzeyi KBRN deneyimi yaşamayanlardan anlamlı derecede daha yüksektir. Hatay ili merkez AFAD, İskenderun ilçesi itfaiye, devlet hastanesi ve Limakport çalışanlarından müdahale safhasında yer alan organizasyonlarda görevli personel amaçları ve hizmet sahaları gereği afetlere maruz kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research is both descriptive and inferential. SPSS 20 package program was used in the analysis of the data. Frequency analysis as statistical analysis method is shown in tables. Therefore descriptive statistical techniques (frequency analysis, tables and graphs) and correlation analysis were used. AFAD, fire brigade, hospital and Limakport personnel involved in the organization of the intervention phase are exposed to disasters due to their purpose and service areas. The distribution of the participants by gender is 34.3% for women and 65.7% for men. When the distribution by institutions is examined, the rate of AFAD employees is 14.3%, the rate of fire brigade employees is 36.2%, the rate of Limakport employees is 11.4%, while the rate of hospital personnel is 38.1%. The rate of people who received CBRN training was 35.2%, 64.8% did not receive training. The presence perception of AFAD and Limakport employees is significantly higher than fire brigade and hospital personnel. The risk perception and readiness perception level of those who have CBRN training is significantly higher than those who do not receive CBRN training. For the perception of risk; The risk perception level of engineers for first responders in CBRN incidents is significantly lower than other occupational groups. The perception of presence of nurse, branch manager (AFAD) and operations supervisor is significantly higher than that of engineers. The level of perception of presence of those who have CBRN experience is significantly higher than those who do not experience CBRN.