Trikalsiyum silikat esaslı biyomateryallerin farklı içerikteki cam iyonomer esaslı restoratif simanlara bağlanım dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the bond strength of tricalcium silicate based biomaterials to glass ionomer based restorative cements of different content
  1. Tez No: 744144
  2. Yazar: HANİFE BETÜL KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN CANER TÜMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, trikalsiyum silikat içerikli biyomateryallerin farklı içerikteki cam iyonomer esaslı restoratif simanlara olan makaslama bağlanma dayanımının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, polilaktik asit (PLA) filamentten yapılmış 4 mm çapında ve 2 mm derinlikte boşlukları bulunan 96 adet standardize blok, üç boyutlu yazıcı yardımıyla elde edildi. Hazırlanan trikalsiyum silikat içerikli biyomateryaller (NeoMTA2 ve Biodentine) bloklardaki boşluklara yerleştirilip, sertleşmeleri için önerilen sürelerde bekletildi. Biyomateryal örnekleri, çalışmamızda kullanılan farklı içerikteki cam iyonomer esaslı restoratif simanlara göre kendi arasında rastgele 4 gruba ayrıldı. Bu gruplar, yüksek viskoziteli cam iyonomer siman (Chemfil Rock), cam hibrit restoratif materyal (Equia Forte HT), cam karbomer (GCP Glass Fill) ve önceden reaksiyona girmiş cam iyonomer partikülleri içeren giomer (Beautifil II)'i içermektedir. Biyomateryallerin üzerine 2 mm çapında ve 2 mm yüksekliğinde silindirik kalıplar yardımıyla farklı içerikteki cam iyonomer restoratif materyaller uygulandı Tüm örnekler 24 saat 37°C'lik etüvde bekletildikten sonra makaslama bağlanma dayanım değerleri universal test cihazı kullanılarak ölçüldü. Bulgular: Tüm biyomateryaller için en yüksek ortalama makaslama bağlanma dayanım değeri Beautifil ΙΙ grubunda, en düşük değer ise Chemfil Rock grubunda gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to comparatively evaluate the shear bond strength of tricalcium silicate-containing biomaterials to glass ionomer-based restorative cements with different contents. Material and Method: In our study, 96 standardized blocks made of polylactic acid (PLA) filament with cavities of 4 mm in diameter and 2 mm in depth were obtained with the help of a three-dimensional printer. Tricalcium silicate-containing biomaterials (NeoMTA2 and Biodentine) prepared in accordance with the instructions of the manufacturers were placed in the gaps in the PLA filament blocks, and then waited for the recommended time to harden. Biomaterial samples were randomly divided into 4 groups according to the glass ionomer-based restorative cements used in our study. These groups include high viscosity glass ionomer cement (Chemfil Rock), glass hybrid restorative material (Equia Forte HT), glass carbomer (GCP Glass Fill), and giomer (Beautifil II) containing pre-reacted glass ionomer particles. Glass ionomer restorative materials with different contents were applied on the biomaterials with the help of cylindrical molds with a diameter of 2 mm and a height of 2 mm. After all samples were kept in an oven at 37°C for 24 hours, the shear bond strength values were measured using a universal test device. Results: For all biomaterials, the highest average shear bond strength value was observed in the Beautifil ΙΙ group, and the lowest average shear bond strength value was observed in the Chemfil Rock group.