Hemodiyaliz hastalarının egzersiz yararları ve engelleri algısının fiziksel aktivite düzeyine etkisi
The effect of hemodialysis patients' perception of exercise benefits and barriers on physical activity level
  1. Tez No: 744145
  2. Yazar: NAGİHAN TÜRKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemodiyaliz hastalarının egzersiz yararları ve engelleri algısının fiziksel aktivite düzeyine etkisini belirlemektir. Araştırma 10 Eylül-10 Aralık 2021 tarihleri arasında (Bursa Özel A Merkez Diyaliz Merkezinde) hemodiyaliz tedavisi gören ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan kronik böbrek yetmezliği olan hastalar ile tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapıldı (n=190). Araştırma verilerinin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu, Hemodiyaliz Hastaları Egzersiz Yararları/Engelleri Ölçeği (DPEBBS), Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu (UFAA) kullanıldı. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde; SPSS (Statistical Package for The Social Sciences) versiyon 20 kullanıldı ve tanımlayıcı istatistiksel metotlar, parametrik karşılaştırma testleri ve korelasyon testleri kullanıldı. Hastaların yaş ortalamaları 62,24±12,53 yıl olup, hemodiyaliz tedavisi alanların %60,5'i erkek, %70,52'si evli ve %37,9'u ilkokul mezunudur. Hastaların %88,4'ü çalışmıyor ve %53,7'sinin geliri giderine denk olduğu tespit edildi. Egzersiz Yararları ve Engelleri Ölçeği toplam puan ortalaması 65,04±10,28'dir.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive, cross-sectional and relationship-seeking study with theaim of evaluating the“Effects of Hemodialysis Patients' Perception of Exercise Benefits and Barriers to Physical Activity Level”. The study was conducted with patients with chronic renal failure who were treated with hemodialysis between September 10 and December 10, 2021 in Bursa Private A Central Dialysis Centerand met the criteria for inclusion in the study. (n=190). Patient information form, Hemodialysis patients exercise benefits/barriers scale (DEPSS), International Short Form for Physical Activity (UFAA) were used to collect research data. Data were collected by therese archer using the face-to-face technique. In the analysis of data; SPSS (Statistical Package for The Social Sciences) version 20 was used and descriptive statistical methods, parametric comparison tests and correlation tests were used.The meanage of the patients was 62.24±12.53 years, 60.5% of those who received hemodialysis treatment were male, 70.52% were married and 37.9% were primary school graduates. It was determined that 88.4% of the patients do not work and 53.7% of them have in come equalto their expenses.The mean score of the Exercise Benefits and Barriers Scale is 65.04±10.28.