2011-2020 yılları arasında sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılmış lisansüstü tezlerin değerlendirilmesi
The evaluation of postgraduate theses in the field of social studies education between the years of 2011-2020
  1. Tez No: 744151
  2. Yazar: ELİF BORAN BEYTÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA VARNACI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırmanın amacı 2011-2020 yılları arasında sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılmış lisansüstü (yüksek lisans, doktora) tezlerin değerlendirilmesidir. Çalışmada sosyal bilgiler eğitimi alanında hazırlanmış olan tezler yıl, üniversite, araştırma konusu, örneklem, veri toplama tekniği ve aracı, veri analiz tekniği ve anahtar kelimeler açısından incelenmiştir. Araştırma konusu kapsamında YÖK ulusal tez merkezi veri tabanı“sosyal bilgiler eğitimi”,“sosyal bilgiler öğretmenliği”anahtar kelimeleri ile taranmıştır. Araştırmada betimsel çalışma yöntemi kullanılmış olup çalışmanın örneklemini ise 2011-2020 yılları arasında sosyal bilgiler eğitimi alanında yazılan, başlığında“sosyal bilgiler eğitimi”ve“sosyal bilgiler öğretmenliği”kelimelerini içeren tezler oluşturmaktadır. Tarama yöntemi ile ulaşılan tezler 2011-2020 yılları ile sınırlandırılmış olup çalışmada 62 yüksek lisans ve 6 doktora tezi olmak üzere toplam 68 teze ulaşılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen tezler yukarıda belirtilen çalışma kriterlerine göre incelenerek betimsel istatistikleri çıkarılmıştır. Elde edilen veriler belirlenen ölçütlere göre yorumlanmış ve sayısal değerler tablo ve grafiğe dönüştürülerek yorumlanmıştır. Bu araştırma ile sosyal bilgiler eğitimi alanında yapılan çalışmaların son yıllarda arttığı, örneklem olarak daha çok akademisyenlerin tercih edildiği, konuların genel bir çerçeve içerisinde kaldığı, yöntem olarak da daha çok nitel çalışmalara ağırlık verildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to evaluate master's and doctoral theses made in the field of social studies education between the years of 2011-2020. In the study, theses prepared in the field of social studies education were analyzed in terms of year, university, research topic, sample, data collection technique and tool, data analysis technique and keywords. Within the research subject, the database of YÖK national thesis center was scanned with the keywords“social studies education”and“social studies teaching”. The descriptive study method was used in the research, and the sample of the study consists of the theses written in the field of social studies education between the years of 2011-2020. The theses reached by the scanning method were limited to 2011-2020 years, and a total of 68 theses, 62 of which were master's theses and 6 of which were doctoral theses, were reached in the study. The theses, which were determined by the purposive sampling method, were analyzed according to the study criteria specified above and descriptive statistics of them were found out. The obtained data were interpreted according to the determined criteria and the numerical values were interpreted by converting to tables and graphics. With this research, it has been concluded that studies in the field of social studies education have increased in recent years, academicians are much preferred as samples, the subjects are within a general framework, and more qualitative studies are done as a method.