Akran danışmanlığının hemşirelik öğrencilerinin bireysel, sosyal ve akademik uyumuna etkisi
The effect of peer mentoring on nursing students' individual, social and academic adjustment
- Tez No: 744152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Üniveristeye başlama dönemi, birçok sosyal ve akademik değişimi içinde barındıran bir süreçtir. Yaş, eğitim statü gibi açılardan benzer bireylerin birbirlerine kişisel, sosyal ve akademik açıdan akran desteği sağladığı akran danışmanlığı ise bu uyum sürecini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada akran danışmanlığının hemşirelik öğrencilerinin bireysel, sosyal ve akademik uyumuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, girişim ve kontrol grubu bulundurmaktadır ve deneysel araştırma biçiminde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören tüm 3. sınıf öğrencileri (N: 286) ve aynı eğitim-öğretim yılında fakülteye yeni kayıt yaptıran tüm 1. sınıf öğrencileri (N: 281) oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine sahip öğrencilerden 20 3. Sınıf öğrencisi akran danışmanı olarak 80 1. Sınıf öğrencisi akran olarak seçilmiştir. Girişim grubu 20 akran danışmanı ve 40 akran ve kontrol grubu 20 akran danışmanı 40 akran içerecek şekilde oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Akran Danışmanı Seçim Formu, Akran Seçim Formu, Akran Danışmanı Bilgi Formu, Akran Bilgi Formu, Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği ve Bireysel Gelişim İnisiyatif Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, SPSS paket programının 21.0 versiyonunda analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, girişim ve kontrol grubundaki akranların Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği'nin alt boyutu olan Kişisel Uyum düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmıştır (t=2,163 p=,034). Girişim grubundaki akranların eğitimden altı ay sonraki üniversite yaşamına uyum düzeylerinin eğitim öncesinden ve eğitimden bir ay sonrasından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Girişim ve kontrol grubundaki akranların Üniversite Yaşamına Uyum Ölçeği'nin toplam, Akademik uyum ve Sosyal uyum alt boyutlarının puan ortalamalarında eğitim öncesi ve eğitim sonrasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Girişim ve kontrol grubundaki akranların Bireysel Gelişim İnisiyatifleri Ölçeği toplam ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır (t=2,207, p=,031*). Girişim grubundaki akranların eğitimden bir ay sonra bireysel gelişim inisiyatifi puan ortalamalarının arttığı ancak eğitimden altı ay sonra düştüğü tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin bireysel, sosyal ve akademik uyumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi, bireysel, sosyal ve akademik uyumda, mesleğe hazırlanmada akran danışmanlığının önemini ortaya koyacak, öğrencilerin bilgi ve farkındalıklarını arttıracak etkinliklerin düzenlenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The period of starting university is a process that includes many social and academic changes. Peer counseling, in which individuals who are similar in terms of age and educational status provide personal, social and academic peer support to each other, aims to facilitate this adaptation process. In this study, it was aimed to examine the effect of peer counseling on the individual, social and academic adjustment of nursing students. The study includes intervention and control groups and was conducted in the form of experimental research. The population of the research consisted of all 3rd year students (N: 286) studying at the Faculty of Nursing of a state university in Istanbul and all 1st year students (N: 281) newly enrolled in the faculty in the same academic year. Among the students who met the inclusion criteria in the study, 20 3rd year students were selected as peer counselors and 80 1st year students were selected as peers. The intervention group consisted of 20 peer counselors and 40 peers, and the control group consisted of 20 peer advisors and 40 peers. As a data collection tool in the research; Peer Counselor Selection Form, Peer Selection Form, Peer Counselor Information Form, Peer Information Form, University Life Adjustment Scale and Individual Development Initiative Scale were used. The data were analyzed in version 21.0 of the SPSS package program. As a result of the research, a significant difference was found between the levels of Personal Adjustment, which is a sub-dimension of the Scale of Adjustment to University Life, of the peers in the intervention and control groups (t=2.163 p=.034). It was determined that the level of adaptation to university life of the peers in the intervention group six months after the education was higher than before the education and one month after the education. No significant difference was found in the mean scores of the total, Academic adjustment and Social adjustment sub-dimensions of the University Life Adjustment Scale of the peers in the intervention and control groups before and after the education (p>0.05). It was found that there was a statistically significant difference between the total mean scores of the Individual Development Initiatives Scale of the peers in the intervention and control groups (t=2.207, p=.031*). It was determined that the mean score of the individual development initiative of the peers in the intervention group increased one month after the training, but decreased six months after the training. In line with the results obtained from the research; It can be recommended to determine the factors affecting the individual, social and academic adaptation of students who have just started university, and to organize activities that will reveal the importance of peer counseling in individual, social and academic adaptation, preparation for the profession, and increase the knowledge and awareness of students.