Finansal sıkıntı durumunun öngörülmesi: Borsa İstanbul'da bir araştırma
Predicting financial distress: A research in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 744167
  2. Yazar: MUHAMMET TALHA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ekonomilerin büyümesi, kalkınması ve gelişmesinde işletmelerin rolü oldukça büyüktür. Ülke ekonomilerinde önemli bir rol oynayan işletmeler üretime, istihdam sağlamaya ve küresel ekonomik kalkınmaya önemli katkıda bulunmaktadır. Şüphesiz işletmelerin başarısızlığı, işletme ile ilgili tüm çıkar gruplarını olumsuz etkilemekte ve birçok sosyo-ekonomik soruna yol açmaktadır. Bu yüzden, tüm bu sorunların önlenebilmesi adına, farklı alanlarda birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların odaklandığı önemli noktalardan biri de işletmelerin yaşadığı finansal sıkıntı durumudur. Kısaca, vadesi gelen yükümlülükleri karşılayamamak anlamına gelen finansal sıkıntı, işletmeleri iflasa sürükleyebilir. Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerde çoğu işletme finansal sıkıntı ile karşı karşıyadır. Bu nedenle finansal sıkıntının erken bir şekilde tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması, işletmelerin faaliyetlerine devamı ve ülke ekonomilerinin büyümesi için büyük bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı,“Orman Ürünleri ve Mobilya”sektöründe faaliyet gösteren ve aynı zamanda Borsa İstanbul'da işlem gören imalat şirketlerinin, 2016 – 2021 yılları arasındaki finansal sıkıntı durumlarını tespit etmektir. Finansal sıkıntıyı öngörmek amacıyla, Edward I. Altman tarafından geliştirilen,“Yenilenmiş Z – Score”modeli kullanılmıştır. Analizi yapmak için modeldeki oranlar (değişkenler) hesaplanmış, oranların hesaplanmasında kullanılan finansal verilerin yıllar itibarıyla seyri gösterilmiş, Z skor değerleri hesaplanmış ve finansal sıkıntı durumları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of enterprises in the growth, and development of economies is important. Businesses, which play a crucial role in economies, contribute to production, employment and global economic development. So, the failure of businesses negatively affects all interest groups related to the businesses and causes many socio-economic problems. Therefore, a lot of research has been done in different areas to take precautions before all these problems occur. One of the important points that these researches focus on is the financial distress condition in businesses. Financial distress means not being able to meet the obligations that are due. And financial distress can leads to bankruptcy at worst. Today, many businesses in developing countries face financial distress. Therefore, prediction of financial distress and taking necessary precautions are vital for businesses to move on and economies to grow. This study aims to predict the financial distress of manufacturing companies operating in the“Forest Products and Furniture”sector and also traded in Borsa Istanbul between 2016 and 2021. Within this scope, in this study, the“Revised Z-Score”model developed by Edward I. Altman was used to predict financial distress. In the research part of this study, the ratios (variables) in the model were calculated, the progress of the financial data used in the calculation of the ratios was denoted through graphs, and finally, Z Score values were calculated and financial distress situations were determined.