Fen bilgisi öğretmen adaylarının oluşturdukları teknoloji destekli kavramsal değişim etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of technology supported conceptual change activities created by pre-service science teacher
  1. Tez No: 744166
  2. Yazar: MUKADDES KARYAĞDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Araştırmanın amacı, Fen Bilgisi öğretmen adaylarının oluşturdukları teknoloji destekli kavramsal değişim etkinliklerini değerlendirmek ve öğretmen adaylarının teknoloji destekli kavramsal değişim etkinliklerini gerçekleştirme ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Çalışma kapsamında geliştirilen kavramsal değişim etkinliklerinin, teknoloji entegre edilerek oluşturulmasının fen eğitiminde kavram öğretimi açısından önemli olduğu ve kavramların anlamlı ve kalıcı öğretiminin gerçekleştirilmesinde etkili olacağı düşünülmektedir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasına dayalıdır. On öğretmen adayı, çevrim içi katıldıkları“Fen Bilgisi Öğretiminde Kavram Yanılgıları”dersi kapsamında teknoloji destekli kavram haritaları, zihin haritaları, kavram karikatürleri ve kavramsal değişim metinleri oluşturmuşlardır. Öğretmen adaylarına öncelikli olarak kavramsal değişim etkinliklerine yönelik çevrim içi ortamda bilgi verilmiş daha sonra teknoloji destekli etkinlikleri 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı kapsamında oluşturmaları sağlanmıştır. Öğretmen adayları sırasıyla kavram haritaları için“Inspiration”yazılımı, zihin haritaları için“MindManager”yazılımı ve kavram karikatürleri ve kavramsal değişim metinleri için ise“Powtoon”web sitesini kullanmışlardır. Günümüz 21. yüzyıl dünyasında, eğitim teknoloji desteği ile yürütülmekte; teknolojinin büyük bir öneme sahip olduğu ve ilerleyen zamanlarda çok daha etkili olacağı düşünülmektedir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Kavram Haritaları Rubriği, Zihin Haritaları Rubriği, Kavram Karikatürleri Rubriği, Kavramsal Değişim Metinleri Rubriği, Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları ve Kavramsal Değişim Değerlendirme Soruları kullanılmıştır. Verilerin analizi, içerik analizine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının cevapları doğrultusunda kodlar oluşturulup, bu kodlar alt temalar halinde tablo haline getirilerek sunulmuştur. Teknoloji destekli kavramsal değişim etkinlikleri oluşturmayı öğretmen adaylarının kavram öğretimi açısından etkili ve eğlenceli bulmuşlardır. Öğretmen adaylarının oluşturdukları teknoloji destekli kavramsal değişim etkinlikleri, 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programındaki kazanımlara uygundur. Öğretmen adaylarının oluşturdukları kavramsal değişim etkinliklerinin nitelikli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adayları, teknolojik uygulamaların İngilizce olmasından kaynaklı olarak kendilerini yetersiz görmektedirler. Öğretmen adaylarının kavramsal değişim değerlendirme sorularına ilişkin son cevaplarının ilk cevaplarına göre daha bilimsel olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının kavramsal değişim etkinliklerine ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the nature of the technology-assisted conceptual change activities created by the pre-service science teachers and the change in their knowledge about the conceptual change activities before and after the application, and to determine the views of the pre-service science teachers about performing the technology-assisted conceptual change activities. It is thought that the creation of conceptual change activities developed within the scope of the study by integrating technology is important in terms of concept teaching in science education and will be effective in realizing meaningful and permanent teaching of concepts. The study is based on case study, one of the qualitative research designs. Ten pre-service teachers will create technology supported concept maps, mind maps, concept cartoons and conceptual change texts within the scope of the“Misconceptions in Science Teaching”course they attend online. Pre-service teachers were primarily informed about the conceptual change activities in the online environment, and then they were provided to create the technology-supported activities within the scope of the 2018 Science Curriculum. The pre-service teachers used the“Inspiration”software for concept maps, the“MindManager”software for mind maps, and the“Powtoon”website for concept cartoons and conceptual change texts, respectively. Considering that education is carried out via computer and with technology support in the 21st century world, where technology has taken a large place and gained more importance; It is thought to be of great importance and will be much more effective in the future. In the research, Concept Maps Rubric, Mind Maps Rubric, Concept Cartoons Rubric, Conceptual Change Texts Rubric, Semi-Structured Interview Questions and Conceptual Change Evaluation Questions developed by the researchers were used as data collection tools. Codes were created in line with the answers of the pre-service teachers, and these codes were presented in a tabular form as sub-themes. Analysis of the data was carried out based on content analysis. It can be said that pre-service teachers find creating technology-supported conceptual change activities effective and enjoyable in terms of concept teaching. It can be said that the technology-supported conceptual change activities created by the pre-service teachers are suitable for the achievements in the 2018 Science Curriculum. It has been concluded that the conceptual change activities created by the teacher candidates are qualified. It has been concluded that the pre-service teachers consider themselves inadequate due to the fact that technological applications are especially in English. In the conceptual change evaluations of the pre-service teachers, it was determined that the final answers were more scientific than the first answers. It was concluded that the views of the pre-service teachers about the conceptual change activities were positive.