Implciating of serum iron, ferritin, tibc on patients developed hypothyroidism
- Tez No: 744177
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hipotiroidizm ile ilgili son çalışmalar, tiroid hormon eksikliğinin yaygın patolojik durumunu ifade etmektedir. Tedavi edilmezse, ciddi olumsuz sağlık etkilerine ve nihayetinde ölüme neden olabilir. Klinik sunumdaki büyük çeşitlilik ve semptom özgüllüğünün genel olmaması nedeniyle, aşikar veya klinik primer hipotiroidizm, referans aralığının üzerindeki tiroid uyarıcı hormon (TSH) konsantrasyonları ve referans aralığın altındaki serbest tiroksin konsantrasyonları olarak tanımlanmaktadır. Genellikle erken tiroid yetmezliği belirtisi olarak kabul edilen hafif veya sub-klinik hipotiroidi, TSH konsantrasyonlarının referans aralığının üzerinde ve serbest tiroksin konsantrasyonlarının normal aralıkta olması olarak tanımlanır. Çalışma Al-Kindi Eğitim Hastanesinde ve Şubat-Nisan 2022 döneminde yapılmıştır. Şubat 2022'den Nisan 2022'ye kadar. Klinik çalışma iki gruba ayrılmış 100 hastayı, 50 hasta primer hipotiroidili ve 50 sub-klinik hipotiroidili hasta olarak gruplandırılmıştır. Kontrol grubundan elli gönüllüye ek olarak. Çalışmanın üç grubu, 35 yetişkin ve 15 çocuk olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Sonuçlar, her iki grupta, yetişkinlerde ve çocuklarda tüm tiroid hormonları, Anti-TPO, Demir, Ferritin, TIBC, İyot ve Üre seviyelerinde önemli bir artış olduğunu göstermiştir. FBS, kreatinin yetişkin grupta anlamlı bir artış gösterdiği gözlemlenirken, çocuk gruplarında kontrole göre anlamlı bir düşüş gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recent research has focused on hypothyroidism, which is a prevalent medical disease caused by thyroid hormone insufficiency. If left untreated, it may cause major health problems and even death. Overt or clinical primary hypothyroidism is defined as thyroid-stimulating hormone (TSH) values above the standard range and free thyroxine concentrations below the reference range due to the wide variety of clinical presentation and overall lack of symptom specificity. TSH values that are above the reference range but free thyroxine concentrations that are within the normal range are what constitute mild or subclinical hypothyroidism. Mild or subclinical hypothyroidism is generally considered to be an early symptom of thyroid failure. The study was conducted in the Al-Kindi Teaching Hospital and in the period from February 2022 to April 2022. The clinical study included 100 patients divided two groups 50 patients primary hypothyroidism, and 50 patients with subclinical hypothyroidism. In addition to fifty volunteers from the control group. The three groups of the study were divided into two groups, 35 adults and 15 children The results indicated a significant increase in all levels of thyroid hormones, Anti- TPO, Iron, Ferritin, TIBC, Iodine, and Urea in both groups, adults and children. While FBS, creatinine showed a significant increase in the adult group, the children groups showed a significant decrease compared with control