Tip 2 diyabetli ve periodontitisli hastaların faz I periodontal tedavi öncesi ve sonrası tükürükte seramid-1-fosfat ve prostaglandin E2 seviyelerinin incelenmesi
Evaluation of ceramide-1-phosphate and prostaglandin E2 levels in saliva before and after phase I periodontal treatment in patients with type 2 diabetes and periodontitis
- Tez No: 744183
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ESER ACAREL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Amaç: Tip 2 diyabet (T2D) ve periodontal hastalığın tükürükte seramid-1-fosfat (S1P) ve prostaglandin E2 (PGE2) seviyelerinin faz I tedavi sonrası 3. ay değişimlerinin ve T2D glisemik kontrol derecesine göre etkileşimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Grup 1 (SN, n=17) sistemik ve periodontal sağlıklı, Grup 2 (PN, n=17) sistemik sağlıklı ve periodontitisli, Grup 3 (SK+, n=17) kontrollü T2D ve periodontal sağlıklı, Grup 4 (PK+, n=17) kontrollü T2D ve periodontitisli, Grup 5 (SK-, n=17) kontrolsüz T2D ve periodontal sağlıklı ve Grup 6 (PK-, n=17) kontrolsüz T2D ve periodontitisli, 102 birey dahil edilmiştir. Tüm hastalardan tedavi öncesi periodontal klinik ölçümler ve tükürük örnekleri toplandı. Periodontitisli gruplara faz I tedavi uygulandı, 3. ayında yeniden tükürük örnekleri toplandı ve klinik ölçümler tekrarlandı. ELISA yöntemiyle tükürük S1P ve PGE2 seviyeleri tespit edildi. Tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the salivary level changes of ceramide-1- phosphate (S1P) and prostaglandin E2 (PGE2) in type 2 diabetes (T2D) and periodontal disease 3 months after phase I treatment, together with the glyceamic control interactions. Material and Method: The study included 102 individuals with, Group 1 (SN, n=17) systemic and periodontal healthy, Group 2 (PN, n=17) systemic healthy and periodontitis, Group 3 (SK+, n=17) controlled T2D and periodontal healthy, Group 4 (PK+, n=17) controlled T2D and periodontitis, Group 5 (SK-, n=17) uncontrolled T2D and periodontal healthy, Group 6 (PK-, n=17) uncontrolled T2D and periodontitis. Periodontal clinical measurements and saliva samples were collected from all patients before periodontal treatment. After the treatment, collection of saliva and clinical measurements repeated in 3rd month. S1P and PGE2 levels were determined by ELISA and evaluated statistically.