Tip 1 diabetli hastaların periodontal başlangıç tedavisine verdiği yanıtın karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Assessment of healing response to periodontal initial therapy in type 1 diabetics
  1. Tez No: 157670
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SÖNMEZATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET EFEOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada iyi kontrol edilemeyen tip 1 diabetli hastaların periodontal başlangıç tedavisine verdiği yanıtı ve diabetin metabolik kontrolü ile periodontal tedavi arasındaki ilişkiyi sistemik olarak sağlıklı ve kronik periodontitisli hastaların oluşturduğu kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya hafif ve orta seviyeli kronik periodontitisi olan 16 iyi kontrol edilemeyen (HbA1c>8) (7) tip 1 diabet hastası (deney grubu - yaş ortalaması 30.26+9.60) ve 16 sistemik olarak sağlıklı kronik periodontitis hastası (kontrol grubu - yaş ortalaması 33.56±8.80) dahil edilmiştir. Hastalara ağız bakımı eğitimi, diştaşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemlerinden oluşan periodontal başlangıç tedavisi uygulanmıştır. Klinik ölçümler başlangıç tedavisinden hemen önce ve 1 ay sonra yapılmıştır. Uygulanan ölçümler şunlardır: 1) Plak indeksi, 2) Gingival indeks, 3) Sondalamada kanama, 4) Sondalama derinliği, 5) Klinik ataşman seviyesi, 6) Dişeti oluğu sıvısı miktarı. Deney grubundaki hastaların metabolik kontrolünü takip etmek için başlangıçta ve 3. ayda HbA1c değerine bakılmıştır. Sondalamada kanama hariç diğer ölçümlerin değerlendirilmesinde gruplar arası karşılaştırmada bağımsız t-testi, grup içi karşılaştırmada eşlendirilmiş t-testi kullanılmıştır. Sondalamada kanama ölçümünün değerlendirilmesinde ise ki-kare ve Mc Nemar's testi kullanılmıştır. HbA1c değerinin sondalmada derinliği ve klinik ataşman seviyesi ile ilişkilerini belirlemede Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Grup içi değerlendirmelerde hem deney grubu hem de kontrol grubunda tedavi sonuçları açısından anlamlı iyileşme olduğu görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmada ise plak indeksi, gingival indeks ve 80sondalamada kanama değerlerinde kontrol grubu lehine anlamlı fark görülürken diğer ölçüm ve indekslerde herhangi bir fark görülmemiştir. Diabetli hastaların metabolik kontrolünü belirleyen HbA1c değerinin tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca HbA1c değeri ile sondalama derinliği ve klinik ataşman seviyesi arasında herhangi bir korelasyon bulunmamıştır. Çalışmanın sonucunda diabetli grup ve sistemik olarak sağlıklı grup arasında periodontal başlangıç tedavisine verilen yanıt açısından anlamlı fark olmadığı ve periodontal başlangıç tedavisinin diabetin metabolik kontrolü üzerine etkisi olmadığı görülmüştür. 81
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of our study was to compare the response to initial periodontal therapy in poorly controlled type 1 diabetics and healthly controls and to assess the effects of initial periodontal therapy on the level of metabolic control of diabetes. 16 poorly controlled diabetics (experimental group - mean age 30,26+9,60) and 16 systemically healthy patients (control group - mean age 33,56±8,80) with slight to moderate chonic periodontitis were selected for this study. Both groups were subjected to initial periodontal therapy (oral hygiene instruction, scaling and root planning). Clinical measurements were taken prior to initial therapy and one month after therapy. The following measurements were recorded: 1) Plaque index, 2) Gingival index, 3) Bleeding on probing, 4) Probing Depth, 5) Clinical attachment level, 6) volume of the sulcus fluid. In the diabetic patients, HbA1c was used to describe the level of metabolic control. HbA1c was analyzed at baseline and 3rd month. Except for bleeding on probing, changes over-time in groups and between the groups were assessed by paired t-test and independent t-test respectively. Chi-square and Mc Nemar's tests were conducted for the bleeding on probing. The Pearson correlation analysis was used for analyzing a possible correlation between the levels of HbA1c and probing depth and clinical attachment level. Intra group analysis revealed significant improvements in clinical parameters in both groups. In inter group comparison, plaque index, gingival index and bleeding on probing values were found statistically significant in control group. The other measurements do not show any statistically significant difference between the groups. No significant difference in level of 82HbA1c was found between baseline and 3rd month. Moreover there is no correlation between probing depth and clinical attachment level. As a result there is no significant difference between the diabetic group and healthy group in relation to the response of initial periodontal therapy. Periodontal therapy does not affect metabolic control of diabetes. 83