Muhyiddin el-Kâfiyecî ve el-Muhtasar fî İlmi'l-Eser isimli çalışması
Muḥyī al-Dīn Al-Kāfiyad̲j̲ī And his work named al-Mukhtasar Fi Ilm Al-Ather
- Tez No: 744209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHAP ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı ilk eğitimini Osmanlı'da alan daha sonra Memlükler döneminde Kahire'ye gidip orada ömrünün sonuna kadar kalan Muhyiddin el-Kâfiyecî'nin el-Muhtasar fi ilmi'l-eser adlı çalışmasını ele alıp incelemektir. Tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan ibarettir. İlk bölümde Muhyiddin el-Kâfiyecî'nin hayatı ve ilmi gayretleri ele alınmıştır. İkinci bölümde el-Muhtasar fi ilmi'l-eser incelenmiştir. Sonuç olarak eserin İbnü's-Sâlah'ın muhtasarlarından biri olduğuna ve müellifin mantık alanında çalışması ayrıca Hanefî olması sebebiyle bu muhtasarın diğer muhtasarlardan ayrıldığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the work of Muhyiddin al-Kâfiyecî, named al-Mukhtasar fi ilm al-ather, who received his first education in the Ottoman Empire and then went to Cairo during the Mamluks period and stayed there until the end of his life. The thesis consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the first part, Muhyiddin el-Kâfiyecî's life and scientific efforts are discussed. In the second part, al-Mukhtasar fi ilm al-ather is examined. As a result, it has been reached that the work is one of Ibn al-Salah's concise and this concise is distinguished from other conciseness because the author works in the field of logic and is Hanafi.