Arap dilinde isim-fiiller ve Kur'an semantiğine etkileri
Gerunds in arabic languari and effects on Quran semantics
- Tez No: 744222
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir dili incelerken yapılacak önemli faaliyetlerden biri de kelime tahlili yapmaktır. Kelime çeşitlerini ve özelliklerini öğrenmek, bir dili öğrenirken atılacak ilk adımlardan olmalıdır. Birçok dilde olduğu gibi Arap dil bilginleri de, Arapça kelimeleri üç grupta incelemiştir. İsim, fiil ve harften oluşan üçlü kelime taksimi, kelimelerin ayırt edilebilmesi için gereklidir. Birçok tartışmayla birlikte, isim-fiiller bu üçlü taksimde kendilerine yer bulamamıştır. Ancak isim-fiillerin önemi bütün dil bilginlerinin dikkatini celp etmiştir. İsim-fiillerin taşıdıkları mana derinliği sebebiyle, üzerlerine yoğun mesai harcanmıştır. Kur'an'ı anlamada kullanılan yöntemler, her çağda farklılık arz etmiştir. Doğru manayı çıkarabilmek için, semantik ilminden faydalanmak, bir tercih değil zorunluluk haline gelmiştir. Kelimenin ilk kullanıcıları tarafından yüklenilen anlamlarını bilmeden, ona doğru mana vermek neredeyse imkânsızdır. Bu bağlamda Kur'an kelimelerinin tek tek kökenine inip semantik tahlilinin yapılması gerekir. İsim-fiillerin, Kur'an'ın mana örgüsü içerisindeki yeri göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Kur'an'da kendisinde isim-fiil geçen ayetleri doğru anlamak için, isim-fiilleri doğru anlamak gerekir.
Özet (Çeviri)
Examine a language primarily as starts with words. While a language learners, first step is learn to words types and features. As in many languages, Arabic linguists also examined Arabic words in three groups. The triple word group that consisting of noun, verb and letter is quite necessary to distinguish words. With many controversies gerunds are not included in this group. Nevertheless importance of gerunds paid attention of all linguists. Due to deep meaning of them hard work has been spent on gerunds. Methods that use in understand the Quran has differed in each era. Benefit from semantic science in order to get the right meaning is a necessity rather than a choice. Without knowing the meaning ascribed by those who first used the words , ascribe to correct meaning them is almost impossible. In this context, it is necessary to go down to the origin of the words of the Qur'an one by one and to make a semantic analysis. Gerunds place of the Quran in the meaning pattern is too important to ignore. Correctly understand the gerunds is correctly understand to verse that containing gerunds in Quran.