Tahir Kahhar ve şiirleri
Tahir Kahhar and his poems
  1. Tez No: 744223
  2. Yazar: RECEP KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Gazeteci, yazar, akademisyen, çevirmen, edebiyat tarihçisi, çağdaş Özbek şiirinin en büyük şairlerinden Tahir Kahhar ve şiirleri hakkında yapılan bu çalışmada Åq Örik, Åqäyåtgän Däryå, Åsmån Kimniki?, Eşik Täqılläyåtir, Kün Közi, Yuldüzlär Mening Båğım ve Tåğning Pärvåzi adlı şiir kitaplarındaki toplam 567 şiir, önce Kiril harflerinden Latin harflerine transkribe edilmiştir. Daha sonra Türkiye Türkçesine aktarılmış ve şiirler muhteva, şekil, ahenk, dil ve üslup bakımlarından incelenmiştir. Çalışmanın Giriş bölümünde Tahir Kahhar'ın hayatı, eserleri, Türkiye'de katıldığı toplantılar ve aldığı ödüllerden bahsedilmiştir. Birinci Bölüm'de şiirler incelenmiş, İkinci Bölüm'ün metin aktarma kısmında şiirler hem çeviri yazı işaretleri hem de Türkiye Türkçesi kısımlarıyla yan yana verilmiştir. Sonuç bölümünde elimizdeki bulgularla Tahir Kahhar'ın edebiyatımızdaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which is about Tahir Kahhar, one of the greatest poets of Contemporary Uzbek Poetry, journalist, writer, academician, translator, literary historian, and his poems, a total of 567 poems, whichare in the poem books called Åq Örik, Åqäyåtgän Däryå, Åsmån Kimniki?, Eşik Täqılläyåtir, Kün Közi, Yuldüzlär Mening Båğım ve Tåğning Pärvåzi were first transcribed from Cyrillic lettersto Latin letters. Later, it was transferred to Turkey Turkish and the poems were examined in terms of content, form, harmony, language and style. In the introductory part of the study, Tahir Kahhar's life, works, the arrangements he participated in Turkey and the awards he received were mentioned. In the first part, the poems were examined, and in the text transfer part of the second part, the poems were given side by side with both the transcripts and Turkey Turkish parts. In the conclusion part, Tahir Kahhar's place in our literature has been tried to be put with the findings we have.