Öğretmen adaylarının sosyalleşme taktiklerinin farklı değişkenler açısından belirlenmesi
Determining the socialization tactics of teachercandidates in accordance with different variables
  1. Tez No: 744229
  2. Yazar: FATMA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİD AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının sosyalleşme taktiklerinin farklı değişkenler açısından belirlenmesi incelenmiştir. Araştırma Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenim gören 1026 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Bu öğretmen adayları Fen Bilimleri öğretmenliği (38), İlköğretim Matematik öğretmenliği (117), Sınıf öğretmenliği (116), Okul Öncesi öğretmenliği (128), Türkçe öğretmenliği (109), Sosyal Bilgisi öğretmenliği (140), Müzik öğretmenliği (75), Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğretmenliği (114), Resim öğretmenliği (69) ve Beden Eğitimi öğretmenliği (120) gruplarından oluşmaktadır. Araştırmada; veri toplama aracı olarak Özkan (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sosyalleşme Taktikleri Ölçeği (STÖ)”kullanılmıştır. STÖ eğitsel, araçsal, sosyal, entelektüel ve politik taktikleri olmak üzere beş alt boyuttan oluşmakta ve toplam 24 madde içermektedir. Özkan'ın ölçeğin güvenirliğini belirlemeye yönelik yapmış olduğu analiz sonucunda eğitsel taktikler faktörü için Cronbach's Alpha katsayısı .76; araçsal taktikler faktörü için .62; sosyal taktikler faktörü için .67; entelektüel taktikler faktörü için .72 ve politik taktikler faktörü için .76 olarak belirlenmiştir. Ölçekten elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda cinsiyet, bölüm, yaş ve sosyal medya kullanım süresinin öğretmen adaylarının sosyalleşme taktiklerinin farklı değişken puanlarına etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the socialization tactics of teacher candidates in terms of different variables was examined. The research was carried out with 1026 teacher candidates studying at the education faculty of a university in the Eastern Anatolia Region. These teacher candidates are Science teacher (38), Elementary Mathematics teacher (117), Classroom teacher (116), Preschool teacher (128), Turkish teacher (109), Social Studies teacher (140), Music teacher (75), Psychological It consists of Counseling and Guidance teacher (114), Art teacher (69) and Physical Education teacher (120) groups. The research is in the nature of descriptive research and scanning model was used. In the research;“Socialization Tactics Scale (SBL)”, which was adapted into Turkish by Özkan (2011), was used as a data collection tool. CSO consists of five sub-dimensions as educational, instrumental, social, intellectual and political tactics and includes a total of 24 items. As a result of Özkan's analysis to determine the reliability of the scale, Cronbach's Alpha coefficient for the educational tactics factor was .76; .62 for instrumental tactics factor; .67 for the social tactics factor; .72 for the intellectual tactics factor and .76 for the political tactics factor. Independent sample t-test and one-way analysis of variance were used in the analysis of the data obtained from the scale. As a result of the research, it was determined that gender, department, age levels and the duration of social media use had an effect on the different variable scores of the socialization tactics of the teacher candidates.