Overektomi yapılarak menopoz modeli oluşturulmuş ratlarda gelişen vajinal atrofiye myricetin ve hyaluronik asidin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of myricetin and hyaluronic acid on developing vaginal atrophy in rats in which menopause model was created by ovariectomy
- Tez No: 744237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KASAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
GÜS (genitoüriner sendrom) popülasyonun çok büyük bir kısmını etkileyen bir durumdur. Bu semptomlara sahip kadınlarda hormonal olmayan tedavi yöntemi olarak myricetinin ve hyalüronik asidin etkinliğini ve birbirleri arasındaki farkı değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmada 28 adet Wistar Albino ırkı dişi, yetişkin sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize 4 gruba ayrıldı. Tüm gruplardan işlemler öncesi vajinal smear ve pH alındı. Sham grubunda (Grup 1, n:7), batın açılıp kapatıldı. Overektomi grubuna (Grup 2, n:7) overektomi yapıldıktan 2 hafta sonra vajen duvarlarına 0.5cc sc %0.9'luk SF uygulandı. Overektomi + myricetin grubuna (Grup 3, n:7), overektomi yapıldıktan 2 hafta sonra vajen duvarlarına 0.5 cc hacminde 5 mg sc myricetin uygulandı. Overektomi + hyalüronik asit grubuna (Grup 4, n:7), overektomi yapıldıktan 2 hafta sonra vajen duvarlarına 0.5 cc hacminde 5mg sc hyalüronik asit uygulandı. Enjeksiyon uygulamasından 2 hafta sonra bütün ratlara tekrar vajinal smear ve pH bakıldı. Ardından vajenektomi yapılarak histolojik ve biyokimyasal parametreler değerlendirildi. Gruplar karşılaştırıldığında SOD, AOPP ve TSH seviyelerinde anlamlı değişiklikler izlenmedi. Vajinal maturasyon indeksinin ve vajinal pH'ın Grup 2'ye göre Grup 3 ve Grup 4'te anlamlı şekilde artmış olduğu gösterildi. Vajen epitel kalınlığı Grup 3 ve Grup 4'te Grup 2'ye göre artmış olduğu izlendi. Grup 3'ün vajen epitel kalınlığının Grup 4'e göre daha fazla artış gösterdiği izlendi. Genitoüriner sendrom semptomlarına sahip kadınlarda hormonal olmayan tedavi yöntemlerinde myricetinin gelecek vadeden bir seçenek olacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Genitourinary syndrome is a case that affects a majority of the population. We aimed to evaluate the efficacy of myricetin and hyaluronic acid as a non-hormonal treatment method for women with these symptoms and to evaluate the difference between them. In the study, twenty eight Wistar albino female adult rats were used. Rats were randomly divided into 4 groups. Vaginal smear and pH were taken from all groups before the procedures. In the sham group (Group 1, n:7), the abdomen was opened and closed. In the ovariectomy group (Group 2, n:7), 2 weeks after ovariectomy, 0.5cc sc 0.9% physiological saline was applied to the vaginal walls. In the ovariectomy + myricetin group (Group 3, n:7), 2 weeks after ovariectomy, 5 mg sc myricetin in 0.5 cc volume was applied to the vaginal walls. In the ovariectomy + hyaluronic acid group (Group 4, n:7), 2 weeks after ovariectomy, 5 mg sc hyaluronic acid in 0.5 cc volume was applied to the vaginal walls. After 2 weeks of the injection, vaginal smear and pH were checked again in all rats. Then, vaginectomy was performed and histological and biochemical parameters has evaluated. When the groups were compared, no significant changes were observed in SOD, AOPP and TSH levels. It was shown that the vaginal maturation index and vaginal pH were significantly increased in Group 3 and Group 4 compared to Group 2. Vaginal epithelial thickness was increased in Group 3 and Group 4 compared to Group 2. It was observed that the vaginal epithelial thickness of Group 3 increased more than Group 4. We believe that myricetin will be a promising option for non-hormonal treatment methods in women with genitourinary syndrome symptoms.