Ortaokul öğrencilerinin dijital kimlik mahremiyeti becerileri ile teknoloji okuryazarlık düzeylerinin çevrimiçi oyunlardaki siber güvenlik farkındalıkları üzerindeki etkisi
The effect of secondary school students' digital identity privacy skills and technology literacy levels on cybersecurity awareness in online games
  1. Tez No: 744254
  2. Yazar: SÜLEYMAN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin çevrimiçi mahremiyet farkındalık düzeyleri ile dijital okuryazarlık düzeylerinin çevrimiçi oyunlarda siber güvenlik farkındalığı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin siber güvenlik farkındalık durumları, çevrimiçi mahremiyet farkındalığı durumları, dijital okuryazarlık durumları ve çevrimiçi oyun alışkanlıkları gibi özellikleri ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın çalışma gurubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Tokat il merkez ve ilçelerinde öğrenim görmekte olan toplam 1480 ortaokul 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Öğrencilere yüz yüze ortamlarda gönüllülük esasına göre ulaşılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden nedensel-karşılaştırmalı araştırma modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmaya katılan ortaokul öğrencilerinin çevrimiçi oyun alışkanlıklarını belirlemek için kişisel bilgiler formu, Pala (2019) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık”ölçeği, Korkmaz, Vergili ve Töngel (2019) tarafından geliştirilen“Çevrimiçi Mahremiyet Farkındalık”ölçeği ve araştırma amacı doğrultusunda geliştirilen“Siber Güvenlik Farkındalığı”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sürecinde nicel verileri analiz etmek için SPSS 22.0 istatistik yazılımı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen veriler yüzde, frekans, ANOVA, korelasyon ve doğrusal ve çoklu regresyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulardan ulaşılan sonuçlara göre siber güvenlik farkındalığı ile dijital okuryazarlık durumu arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Siber güvenlik farkındalığı ile çevrimiçi mahremiyet farkındalığı durumu arasında da anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Siber güvenlik farkındalığına her iki değişkenin (dijital okuryazarlık ve çevrimiçi mahremiyet farkındalığı) pozitif yönlü ve anlamlı katkısının olduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre ortaokul öğrencilerinin çevrimiçi oyunlarda siber güvenlik farkındalığının iyi durumda olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan öğrencilerin çevrimiçi oyun oynama platformu olarak en çok cep telefonu kullandığını ve günlük çevrimiçi oyun oynama süreleri olarak 1-2 saat zaman aralığında oyun oynadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of secondary school students' online privacy and digital literacy levels on cyber security awareness in online games. The study examined, the characteristics of secondary school students such as cyber security awareness status, online privacy awareness status, digital literacy status and online gaming habits and the relationships between these variables. The study group of the research consists of 1480 secondary school 5th, 6th, 7th and 8th grade students studying in the city centre and districts of Tokat under the Ministry of National Education in the 2021-2022 academic year. Students were reached voluntarily in face-to-face environments. The causal-comparative research model, one of the quantitative research methods, was used in the research. Personal information form,“Digital Literacy”scale developed by Pala (2019),“Online Privacy Awareness”scale developed by Korkmaz, Vergili and Töngel (2019) to determine online gaming habits and socio-demographic status of secondary school students participating in the research as data collection tool and the“Cyber Security Awareness”scale, which was prepared in line with the research purpose, was used. During the analysis of the obtained data, SPSS 22.0 statistical program was used to analyze the quantitative data. The data obtained from the scales used in the research were analyzed using percentage, frequency, ANOVA, correlation and linear-multiple regression according to the variable types. According to the results obtained from the analyzes, it was concluded that there is a significant and positive relationship between cyber security awareness and digital literacy status. It was concluded that there is a significant and positive relationship between cyber security awareness and online privacy awareness. It was concluded that both variables (digital literacy and online privacy awareness) have a positive and significant relationship to cyber security awareness. According to the research results, it was understood that the cyber security awareness of secondary school students in online games is in good condition. In addition, it was concluded that the students participating in the research mostly use mobile phones as an online game playing platform and they play games in 1-2 hours as their daily online game playing time.