Reklamın toplumsal değişimdeki rolünün göstergebilimsel yöntemle incelenmesi
Investigation of the role of advertising in social change by semiotics method
- Tez No: 744271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sosyoloji, Public Relations, Advertising, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yöntemi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, reklamların toplumsal değişim üzerindeki rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Reklamların hayatımızın her alanında yer almasıyla birlikte bireyler ve toplumlar üzerindeki etkileri de kaçınılmaz olmuştur. Araştırma kapsamında 1985-2021 yılları arasında yayınlanan toplumsal hayatı değiştirme potansiyeli olan televizyon reklamları arasından seçilerek çözümlenmiştir. Reklam seçimlerinde çevresel kaygı güden, sosyal sorumluluk üstlenen, çocukların hedef alındığı reklamlar ile toplumsal cinsiyet, kadın ve güzellik, tüketimi özendirme ve ideolojik sistemin gücünü destekleyen, toplumsal normları hiçe sayan reklam konuları tercih edilmiştir. Ele alınan reklamların toplumsal değişim üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri ve toplumda bulduğu yansımalar incelenmiştir. Tüketim toplumunun ortaya çıkmasıyla başlayan ve günümüze kadar gelen dönemde reklamın etkileri ve toplumsal değişime katkıları belirtilmiştir. Toplumu ve bireyleri kapitalist sisteme ve belirli kalıplara sürükleyen reklamların yanı sıra eğitici, öğretici ve toplumu bilinçlendirici reklamlar ele alınmıştır. Ele alınan reklamlar, toplumu değiştirici ve dönüştürücü rolü açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the role of advertisements on social change. With advertisements taking place in all areas of our lives, their effects on individuals and societies have also become inevitable. Within the scope of the research, television advertisements published between 1985-2021 were analyzed. The positive and negative aspects of the advertisements on social change and the reflections they found in the society were examined. The effects of advertising and its contribution to social change in the period that started with the emergence of the consumer society and continued until today. In addition to the advertisements that drag the society and individuals into the capitalist system and certain patterns, educational, instructive and society-aware advertisements are discussed. The advertisements discussed were evaluated in terms of their transformative role in society.