Preferences, timing, and limitations during reasoning: A dual process approach
Akıl yürütme sırasındaki tercihler, zamanlama ve sınırlamalar: İkili süreç yaklaşımı
- Tez No: 744270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SARA SABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akıl yürütme süreçleri, sezgisel sistem ve analitik sistem tarafından nasıl şekillenir? Bu çalışmada, sezgilerin ve analitik düşünmenin akıl yürütme sürecinde verilen yanıt üzerinde nasıl etkileri olduğuna odaklandık. Çift süreç teorilerine göre akıl yürütme, Sistem 1 ve Sistem 2 süreçleri olmak üzere iki farklı işlem modundan oluşur. Sistem 1 otomatik, hızlı ve içgüdüsel yanıtların üretilmesinde etkili olan sistemdir. Sistem 1 çalışma belleği kaynaklarına ihtiyaç duymaz. Diğer sistem mantığa dayanan sistemdir. Bu sistemin özellikleri temkinli, yavaş ve bilinçlidir. Sistem 2 çalışma belleği kapasitesine bağlıdır. Bu nedenle, sistem 2'nin çalışma belleği kaynaklarına ihtiyacı vardır. Bu çalışmada, deney tasarımı şu şekildedir: Tüm katılımcılar, ilk yanıt aşamasında bellek yükünü akıllarında tutarken ve bir zaman sınırına sahipken, rasgele dağıtılmış sopa ve top problemlerinin değiştirilmiş versiyonunu ve kıyassal akıl yürütme problemlerini yanıtladılar. Daha sonra sorular bellek yükü ve süre sınırı olmadan tekrar soruldu. Her iki görevde çelişki içeren (deney soruları) ve çelişki içermeyen (kontrol soruları) sorulardan oluşur. Katılımcılar sopa ve top problemlerinin değiştirilmiş bir versiyonunda dört seçenek arasından seçim yaparken, kıyassal akıl yürütme problemlerinde iki öncül ve bir sonucu göz önünde bulundurarak evet ve hayır arasında seçim yapmışlardır. İki yanıt paradigması uygulandı. Problemler iki defa soruldu. Problemlerin ilk soruluşunda, ikili görev prosedürü ve zaman baskısı ile çalışma belleği meşgul edildi. Sistem 1 ile hızlı düşünme ve sistem 2 ile yavaş düşünme yaygın çıkarımını esas aldık.
Özet (Çeviri)
How are reasoning processes shaped by the heuristic system and analytic system? In the present study, we were focused on how heuristics and analytical thinking affect reasoning. According to dual-process theories, reasoning consists of two distinct modes of processing: System 1 and System 2. System 1 generates responses that are automatic, fast, and intuitive. This system does not need working memory resources. The other system is reflective. Characteristics of this system are deliberative, slow, and conscious. System 2 depends on working memory capacity. Therefore, system 2 needs working memory resources. In the present study, the experimental design was as follows: All participants performed randomly distributed modified version of the bat and ball problems and the syllogistic reasoning problems while they kept memory load in mind and had a time limit in the initial response stage. Then the questions were asked again without memory load and deadline. Both tasks consist of conflict (experiment questions) and no-conflict (control questions) questions. Whereas participants chose among four options in a modified version of the bat and ball problems, they chose between yes and no, considering two premises and a conclusion in the syllogistic reasoning problems. A two-response paradigm was applied. The problems were asked twice. In the first presentation of the problems, we occupied the participant's working memory with a dual task procedure and time pressure. We replicated the common implication of system 1 with fast response and system 2 with slow thinking.