Okul öncesi öğretmen adaylarının e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri ile mesleki kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-school teacher candidates' e-learning readines levels and vocational anxiety levels
  1. Tez No: 744272
  2. Yazar: BERRİN KOÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmen adaylarının e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri ile mesleki kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada genel tarama yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini okul öncesi öğretmenliği bölümü lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem ise 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde çeşitli üniversitelerde okul öncesi öğretmenliği bölümünde eğitim görmekte olan ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 252 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgiler Formu, Yurdugül ve Demir(2017) tarafından geliştirilen Üniversite Öğrencilerinin E-öğrenmeye Hazır Bulunuşluk Ölçeği ve Bilgici(2016) tarafından geliştirilen Okul Öncesi Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Kaygı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda öğretmen adaylarının e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri yüksek bulunurken, mesleki kaygı düzeyleri ortanın altında bulunmuştur. Öğretmen adaylarının e-öğrenmeye hazır bulunuşluk düzeyleri cinsiyet, yaş, bölümü seçmede etkili olan neden, ailenin ekonomik durumu ve ikamet edilen yere göre anlamlı değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Mesleki kaygı düzeyleri ise cinsiyet, yaş, bölümü seçmede etkili olan neden, ailenin ekonomik durumu ve ikamet edilen yer bakımından anlamlı farklılık göstermiştir. E-öğrenmeye hazır bulunuş puanının, kişisel gelişim merkezli kaygı puanı, ebeveyn merkezli kaygı puanı, ekonomik/sosyal merkezli kaygı puanı ve okul yönetimi merkezli kaygı seviyeleri ile olumsuz yönlü oldukça düşük düzeyde korelasyon içinde olduğu; görev merkezli kaygı puanı, çocuk ve iletişim merkezli kaygı puanı, meslektaş merkezli kaygı puanı, uyum merkezli kaygı puanı ve genel mesleki kaygı puanı arasında negatif yönlü zayıf düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada elde sonuçlar doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-school teacher candidates' e-learning readiness levels and their professional anxiety levels. Relational screening model, which is one of the general screening methods, was used in the study. The universe of the research consists of undergraduate students of the department of pre-school teaching. The sample consists of 252 students who are studying in the department of pre-school teaching at various universities in the spring term of the 2020-2021 academic year and who agreed to participate in the study voluntarily. The research data were obtained by using the Demographic Information Form created by the researcher, the University Students' E-learning Readiness Scale developed by Yurdugül and Demir(2017), and the Vocational Anxiety Scale for Preschool Teacher Candidates developed by Bilgici(2016). Research data were analyzed with SPSS 24.0 program. As a result of the study, pre-service teachers' e-learning readiness levels were found to be high, while their professional anxiety levels were found below of the middle. It is found that the level of readiness for e-learning of teacher candidates varies significantly according to gender, age, the reason for choosing the department, the economic status of the family and the place of residence. Occupational anxiety levels differed significantly in terms of gender, age, the reason for choosing the department, the economic status of the family and the place of residence. It was found that there was a very weak negative correlation between the e-learning readiness score and the personal development-centered anxiety score, the parent-centered anxiety score, the economic/social-centered anxiety score, and the school management-centered anxiety score and a weak negative correlation among duty-based concern score, child and contact-based concern level, colleague-based concern score, adjustment-centered anxiety score and general occupational anxiety score. Some suggestions are given in line with the results obtained in the study.