Bir otomotiv ana sanayi işletmesinde kaliteyi etkileyen faktörlerin veri madenciliği ile incelenmesi
Investigation of factors affecting quality in an automotive main industry business with data mining
- Tez No: 744275
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, bir otomotiv ana sanayi işletmesinde zamana bağlı olarak oluşan değişimler sonucu meydana gelen hatalar analiz edilmiştir. Son muayene ve deney kontrollerinde tespit edilen hatalar incelenerek, sorumlularının tespiti, hata oluşumlarının nedenleri, hata oluşumuna sebep olan dış etkenlerin sonuçlarının analiz edilmesi tezin temel amacını oluşturmaktadır. Analizler yapılırken veri madenciliği teknikleri kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar veri madenciliğinin kalite kontrol konusunda önemli yararlar ortaya koyduğunu göstermektedir. Veri madenciliği teknikleri içerisinde birçok algoritma kullanılmakta ve bunların içerisinde Apriori Algoritmasının birliktelik analizi konusunda ön plana çıktığı görülmektedir. Tezde, hataların oluşumuna etki eden faktörlerin bir birliktelik halinde hatayı oluşturup oluşturmadığının tespiti amaçlandığından, kullanılacak veri madenciliği tekniği olarak Apriori Algoritması seçilmiştir. Bu tez çalışmasında, bir otomotiv ana sanayi işletmesinde yapılması planlanan analizler sonucunda elde edilecek verilerin hata oluşumunun engellenmesinde ve oluşmuş hataların da ürün müşteriye sunulmadan tespit edilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the errors that occur as a result of time-dependent changes in an automotive industry enterprise will be analyzed. The main subject of the thesis will be to examine these errors detected in the final examination and test controls, to determine the responsible ones, to analyze the results of the external factors that cause error occurrence. Data mining techniques will be used while analyzing. Studies have shown that data mining has significant benefits in quality control. Many algorithms are used in data mining techniques and it is seen that Apriori Algorithm comes to the fore in association analysis. In the thesis, the data mining technique to be used is the Apriori Algorithm, since it is aimed to determine whether the factors that affect the occurrence of errors together create the error or not. In this thesis, it is thought that the data obtained as a result of the analysis planned to be carried out in an automotive main industry enterprise will contribute to preventing the occurrence of errors and detecting the errors before the product is presented to the customer.