Sağlık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin uzun dönemli borçluluk ve likidite dinamikleri ile banka kredileri kullanım düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison on the long-term indebtedness and liquidity dynamics with the levels of bank credits usage
  1. Tez No: 744284
  2. Yazar: ÇETİN GİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşletmelerin borçluluk düzeyleri kısa vadeli borç ödeme güçleri anlamında likiditelerini etkilemektedir. Mevcut likidite düzeyi ise işletmelerin gelecekteki borçlanma imkânlarının önemli belirleyicilerindendir. Bu çalışma, Türkiye'de sağlık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin uzun dönemde sahip oldukları borçluluk ve kısa vadeli finansman eğilimleri ile borçlarını ödemekte veya çevirmekte kullandıkları likidite dinamikleri arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Genel olarak işletmelerin likidite seviyeleri sadece yakın gelecekte kullanabilecekleri borçlanma tercihinde etkili olmaktadır. Bu çalışma ise uzun dönemde sağlık sektörü özelinde geçmişte kullanılan hem kısa hem de uzun vadeli birikimli borç seviyelerinin de işletmelerin likidite düzeyi üzerinde oldukça etkili olduklarını ortaya çıkartmaktadır. Çalışmada kullanılan üçer yıllık ortalamalar halinde ele alınan sektör verileri analizi sonrasında; uzun dönemde kısa vadeli banka kredilerinin kısa vadeli yabancı kaynaklara oranı ve banka kredilerinin yabancı kaynaklara oranının sağlık sektörü işletmelerinin likidite veya asit-test oranları üzerinde istatistiksel olarak önemli derecede etkili oldukları ortaya çıkmaktadır. Çalışmanın bulgularının ve sonuçlarının sağlık sektörü işletmelerinin finansal yönetimlerinde borçlanma ve kısa vadeli likidite yönetimi konularında karar alıcılara yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The levels of being indebted for the businesses affect their liquidity in terms of their ability for short term repaying. The level of existing liquidity for the firms is among the important determinants of the ability to have debts in the future as well. This study explores the relationship in between long-term indebtedness and short-term financing tendencies along with the liquidity dynamics of the businesses in the health sector in Turkey. Liquidity levels of the firms are generally effective only on the preferences of having debt in the close future. This study, however, asserts that both short and long-term accumulation of debt levels significantly affect the firms' liquidity levels as well in the case of health sector. After the analysis of the sectoral data used in the study as three year averages, the ratio of short-term bank credits on short-term liabilities and the ratio bank credits on liabilities are both significantly and statistically effective on the level of liquidity or acid-test ratio of the firms for the long run in the heath sector. The findings and the results of the study will expectedly be helpful on the issues of having debts and short-term liquidity supervision for the decision makers in the financial management of the firms in the health sector.