Suriyeli mülteciler çerçevesinde Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri
Turkey-EU relations in the framework of Syrian refugees
  1. Tez No: 744312
  2. Yazar: ESRA KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
2011 yılında Arap Baharı'nın Ortadoğu ülkelerindeki istikrarsızlaştırıcı etkisi ile başlayan Suriye iç savaşı beraberinde Suriyeli mülteciler krizini getirmiş ve Türkiye başta olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerinde çok büyük sorunlara neden olmuştur. Türkiye mültecilere karşı kapılarını açmış ve Suriyelilerin ülkelerine zorla gönderilmeyeceği yaklaşımını benimseyen“Sığınmacı Dostu”politikasını uygulamıştır. Avrupa Birliği ise Suriyeli göçmenlere karşı sınırlarını korumak için başta Türkiye olmak üzere birçok ülke ile işbirliği yapmıştır. Konuyla ilgili, 15 Ekim 2015 Tarihinde AB- Türkiye arasında Ortak Eylem Planı hazırlanmış ve 18 Mart 2016 Tarihinde mutabakata varılmıştır. Ancak tarafların 18 Mart mutabakatında alınan kararları tam anlamıyla uygulamamaları nedeniyle ikili ilişkiler olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu tezde AB ve Türkiye'nin Suriyeli mülteciler çerçevesinde oluşturdukları politikalar ve politikaların ikili ilişkilere nasıl etki ettiği incelenmiştir. Türkiye dünyada en çok Suriyeli mülteciyi barındıran ülke olmuş ve bu sebeple mültecilerin ihtiyaçlarını finanse etmek için AB'den mali destek talebinde bulunmuştur. AB ise Türkiye üzerinden sınırlarından geçmeye çalışan mültecilerin engellenmesini talep etmiştir. Çalışmada Suriyeli mülteciler krizinde tarafların amaçlarına ulaşamaması sebebi ile AB-Türkiye ilişkilerinin olumsuz yönde ilerlediği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war, which started with the destabilizing effect of the Arab Spring in the Middle East countries in 2011, brought along the Syrian refugee crisis and caused great problems in the Middle East and European Union countries, especially in Turkey. Turkey opened its doors to refugees and implemented the“Refugee Friendly”policy, which adopts the approach that Syrians will not be forcibly returned to their countries. The European Union, on the other hand, has cooperated with many countries, especially Turkey, to protect its borders against Syrian immigrants. On the subject, a Joint Action Plan was prepared between the EU and Turkey on 15 October 2015 and an agreement was reached on 18 March 2016. However, bilateral relations were adversely affected as the parties did not fully implement the decisions taken in the 18 March memorandum. In this thesis, the policies created by the EU and Turkey within the framework of Syrian refugees and how their policies affect bilateral relations are examined. Turkey has become the country hosting the highest number of Syrian refugees in the world and therefore requested financial support from the EU to finance the needs of refugees. The EU, on the other hand, demanded the prevention of refugees trying to cross its borders through Turkey. In the study, it has been explained that the EU-Turkey relations have progressed negatively due to the failure of the parties to achieve their goals in the Syrian refugee crisis.