Tedarik sözleşmeleri
Procurement agreements
- Tez No: 744316
- Danışmanlar: DR. REFİK CEM DİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tedarik Sözleşmeleri başlığını taşıyan bu çalışmamızda tedarik sözleşmesi kavramı, tedarik sözleşmesinin yapısı, diğer sözleşmelerle birleştiği ve ayrıştığı noktalar ve içerisinde yer alan borçlar kapsamında oluşan ve borca aykırılık halleri ele alınmıştır. Borca aykırılık sonrası ortaya çıkan sonuçlara kısaca değinilmiştir. Çalışmamız üç temel başlıktan oluşmakta olup, birinci başlık altında genel hatlarıyla tedarik sözleşmeleri kavramı, tedarik sözleşmelerinin konusu, tedarik sözleşmelerinden doğan borçlar, tedarik sözleşmelerinin yorumu, diğer sözleşme tipleri ve genel Borçlar Hukuku çerçevesinde mukayeseli olarak işlenmiştir. İkinci başlık altında ise tedarik sözleşmelerinde taraflarca belirlenen ve üstlenilen borç ve yükülülükler üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde ise borca aykırılık sonuçlarına kısaca değinilerek çalışmamız sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study headed as“Procurement Agreement”it is overviewed that legal description of procurement agreement, structure of procurement agreement, resemble or disputes each other with the ther Agreements and the fulfillment restraints which in the cause of dept. It is touched briefly on the conclusion of fulfillment restrains. The study consists of three parts. Under the first heading it is mentioned as comparatively that legal concept of the procurement agreements, subject of the procurement agreements, obligations of the procurement agreements, interpretation of the procurement agreements, different type of the agreements according to law on obligations. Under the second heading it is emphasised that obligations that determine and assume by the parties, the fulfillments and the fulfillment restrains of this obligation within the procurement agrrements. At the third part of the study it briefly mentioned with the fulfillment restrains's results.