Hicri 7. yüzyıla kadar klasik Arap edebiyatında idareci temalı mizah
The executive themed humor in classical Arabic literature until the seventh century after hicrah
- Tez No: 744324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hicrî 7. Yüzyıla kadar klasik Arap edebiyatında idareci temalı mizah başlıklı bu tez, mezkûr dönemdeki edebiyat eserlerinin mizah bölümlerinde yer alan idareci ve yönetici grubunu ele almaktadır. Tezde aktarmaya çalıştığımız bu tür ürünleri toplumsal, siyasal, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik alanlar gibi farklı perspektiflerden incelemeye çalıştık. Tez, giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında mümkün olduğu kadarıyla tezin daha doğru ve daha iyi anlaşılması için gerekli olabilecek her türlü bilgi ve konuya değinmenin daha doğru olacağını düşünerek böyle bir yol izledik. Birinci bölümde de yönetici ve idareci deyince akla ilk gelen üst düzey yöneticileri konu edinen mizah ürünlerini ele aldık. İkinci bölümü de kadı, emir ve vezir gibi orta düzey yöneticilere tahsis ettik. Üçüncü bölümde ise asayiş görevlileri ve kâtipler gibi alt düzey idarecileri ele aldık. Sonuç kısmında ise tezde kullandığımız kaynakların ve bilgilerin değerlendirmesini yaparak tez boyunca gözümüze çarpan bazı önemli noktalara değinmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the group of administrators and administrators in the humor sections of the literary works of the aforementioned period, with the humor title of the administrator themed to classical Arabic literature until the 7th century AH. We tried to examine such products that we tried to convey in the thesis from different perspectives such as social, political, economic, psychological, and sociological fields. The thesis consists of introduction, three main parts, and conclusion. In the introduction part, we followed such a path, thinking that it would be more appropriate to touch on all kinds of information and subjects that may be necessary for a more accurate and better understanding of the thesis. In the first part, we discussed the humor products that first come to mind when managers and administrators are mentioned. We allocated the second part to middle level administrators such as kadi, emir, and vizier. In the third part, we discussed low-level administrators such as public order officers and clerks. In the conclusion part, we made a general evaluation of the products and materials we used in the thesis and tried to touch on some important points that caught our eye throughout the thesis.