Türkiye'deki araçların otonom seviyelerinin belirlenmesi ve gelecek tahmini
Determining the autonomous levels of vehicles in Turkey and forecasting the future
  1. Tez No: 744325
  2. Yazar: HAKAN KAYNAKLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Otomotiv markaları, teknoloji ve bilişim sektöründen birçok şirket otonom araç teknolojileri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Araçlarda bulunan otonom teknolojilerin açıklamaları yapılmakta, teknolojinin oluşturduğu potansiyel, hayatın her alanına etki etmesi beklenen özellikleri ve oluşabilecek sorunlar üzerine yorumlamalar yapılmaktadır. Otonom sürüş özelliklerine sahip araçların ulaşıma, yolcu ve eşya taşımacılığına etkisinin günden güne artarak kara ulaşımında çoğunluğa ulaşması sürücüsüz olarak ulaşımın sürdürülmesi beklenmektedir. Günümüzde sürücüsüz araçlar henüz piyasada bulunmadıkları için otonom teknolojiler sürüşün tam kontrolünü ele almak için değil sürücünün konforunu artırmak için vardır. Yakın gelecekte araçlar sürücü müdahalesi gerektirmeyecek hatta sürücünün sürüş esnasında yola bakması dahi gerekmeyecektir. Otomobillerde ve taşımacılık sistemlerinde güvenlik, verimlilik ve konfor taleplerinin artması sebebiyle çok disiplinli geleceğin teknolojisi olarak tanımlanan otonom araç teknolojisinin kazandığı önem her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu nedenle bu tez çalışmasında otonom araçlar hakkında bilgiler verilerek, veri setleri ve anket çalışması kullanılarak Türkiye genelinde mevcut araçların otonom seviyelerinin belirlenmesi ve gelecek tahmini yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Automotive brands, technology companies and countless companies from the IT sector are working on autonomous vehicle technologies. Studies are carried out on the introduction of autonomous vehicle technologies, the potential created by technology, its impact on humans and the problems that may arise. It is expected that the effect of vehicles with autonomous driving technology on transportation will increase day by day, reaching the majority in land transportation and transportation without driver. Today, self-driving vehicles are not available in the market. Autonomous technologies are there to increase driver comfort, not to take full control of the ride. In the near future, vehicles will not require driver intervention and even the driver will not need to look at the road while driving. Due to the increasing demands for safety, efficiency and comfort in automobiles and transportation systems, the importance of autonomous vehicle technology, which is defined as the technology of the future, is increasing exponentially day by day. For this reason, in this thesis study, it is aimed to give information about autonomous vehicles, to determine the autonomous levels of existing vehicles in Turkey and to predict the future by using data sets and questionnaires.