Passivation studies for textured solar cells
Desenli güneş pilleri için pasivasyon çalışmaları
  1. Tez No: 744377
  2. Yazar: AHMED ABUSNOUBAR
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HAYRİYE SERRA ALTINOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Enerji ihtiyacına bağlı olarak güneşten elde edilen enerji günümüz teknolojisinde giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu nedenle verimi artmış, maliyeti azaltılmış güneş pillerine ihtiyaç duyulmaktadır. Verimi arttırmanın en etkili yolu yansıyan ışık miktarını azaltarak, güneş hücresi üretiminde kullanılan malzeme ile ışık arasındaki etkileşimi arttırmaktır. Işık ve kullanılan malzeme arasındaki etkileşimi arttırabilmenin temel olarak iki yolu bulunmaktadır. Yüzey ve ışık etkileşimini yüzeyde oluşturulan desenlerle arttırmak ve yüzeyi yansıma önleyici malzemelerle kaplamak (Antireflective Coatings-ARC). Yüzeyde oluşturulan desenlere bağlı olarak ışığın malzemede aldığı optik yol uzunluğu arttırılır ve ışık, yüzeyde bulunan şekiller sayesinde emici tabakaya birden fazla kez çarparak etkileşimi arttırır. Bu çalışmanın amacı ışık ile etkileşimi maksimumda tutarak, verimin de en yüksek seviyelere ulaşabilmesini sağlamaktır. Delik desenli yüzeylerle, farklı ARC malzemeleri ve parametreleri denenerek optimum koşullar çalışılmıştır. Işığın geri yansımasını tek ve çift katmanlı yansıma önleyici kaplamaların (Single Antireflective Coating-SARC ve Double Antireflective Coating-DARC) Silikon güneş pillerinin performansı üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Farklı metodlar kullanılarak üretilen SARC ve DARC tabakalarının optik analizleri gerçekleştirilmiştir. Üretimde kullanılan parametrelere ilave olarak en optimum sonucu elde edene kadar üretimi gerçekleştirilmesi planlanan yüzeyler, güneş gözesine dönüştürülerek SILVACO araçları Athena ve Atlas kullanılarak simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the energy need, the energy obtained from the sun is becoming more and more important in today's technology. Therefore, there is a need for solar cells with increased efficiency and reduced cost. The most effective way to increase efficiency is to reduce the amount of reflected light and to increase the interaction between the material used in the production of solar cells and the light. There are basically two ways to increase the interaction of light and the material used. Increasing the surface and light interaction with the patterns on the surface and coating the surface with Antireflective Coatings (ARC). Depending on the patterns created on the surface, the optical path length of the light in the material is increased, and the light, by using the shapes on the surface, increases the interaction by hitting the absorber layer more than once. The aim of this study is to keep the interaction with light at the maximum and to ensure that the efficiency can reach the highest levels. Optimum conditions were studied by testing different ARC materials and parameters with hole textured surfaces. The effects of light reflection on the performance of Single and Double layer Antireflective Coatings (SARC and DARC) on the performance of Silicon solar cells were studied. Optical analyzes of SARC and DARC layers, which were produced using different methods, were performed. In addition to the parameters used in production, the surfaces planned to be produced until obtaining the optimum result were converted into solar cells and simulated using SILVACO tools Athena and Atlas.