Sosyal bilgiler öğretmenlerinin veli iletişim becerileri
Parent communication skills of social knowledge teachers
  1. Tez No: 744378
  2. Yazar: ALİ TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İletişim, varlıkları birbirinden haberdar etmek için olmazsa olmaz öğeler arasındadır. Tez çalışmamda öğrenci ile öğretmenin birlikteliğinin üçüncü saç ayağını oluşturan velinin, öğretmen ile olan iletişiminde, Sosyal Bilgiler öğretmelerinin veli iletişim becerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğretmende var olan bilgi ve beceri öğrenciye doğru akar iken velinin bu durumdan haberdar olması öğrencinin eğitim ve öğretimine katkı sağlaması bakımından önemlidir. Amacımız gelecek nesillerin en iyi şekilde bilgi ve beceri ile donatılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada, öğrencinin durumunun, veli tarafından doğru şekilde bilinmesinde ve yapılan etkinliklerden haberdar olmasında öğretmenin veli ile kurmuş olduğu iletişim, ayrı bir öneme sahiptir. Sosyal Bilgiler öğretmenlerimize uyguladığımız öğretmen-veli iletişim becerileri ölçeği ile Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin veli ile iletişim becerileri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İletişimin artması, bilginin paylaşılması, verimliliği arttırdığı gibi olası olumsuzluklarında önüne geçmeyi de sağlamaktadır. Çalışma nicel desende dizayn edilmiştir. Araştırma sürecinde Yar Yıldırım ve Tüzel İşeri tarafından geliştirilen“Öğretmen-Veli İletişim”ölçeği ile veriler toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 322 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Çalışma sonunda Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin veli ile kurmuş oldukları iletişim düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin veli iletişimlerinde ölçekte en yüksek ortalamaya sahip madde“Velilerle sözsüz iletişimde güler yüzlü davranmaya gayret ediyorum”olarak ifade edilen maddedir. Bunu maddeyi“Velilerle iletişimde pozitif dil kullanmaya özen gösteriyorum”maddesi izlemiştir. Erkek ve kadın öğretmenlerin velilerle iletişim becerilerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet açısından istatistiksel farklılık olmadığı gözlenmiştir. Öğrenim düzeyleri açısından da lisans ve yüksek lisans düzeyinde Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin iletişim becerisinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mesleki kıdemin velilerle iletişim becerileri üzerindeki etkisinin de dikkate değer olduğunu tespit edilmiştir. İletişim ile ilgili kurs alan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin ortalaması almayanlardan daha yüksek olduğu araştırmanın sonuçları arasındadır. Yapılan araştırma iletişimin bir kez daha çok kıymetli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Eğitim-öğretimin niteliğinin artmasında öğretmen, öğrenci ve veli iletişim ağının etkili olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Communication is among the indispensable elements to inform entities from each other. In my thesis, it has been tried to determine the communication skills of the Social Studies teachers in the communication of the parents, who form the third pillar of the student and the teacher's cooperation, with the teacher. While the knowledge and skills that exist in the teacher flow towards the student, it is important for the parents to be aware of this situation in terms of contributing to the education and training of the student. Our aim is to equip future generations with the best knowledge and skills. In the study conducted for this purpose, the communication established by the teacher with the parents has a special importance in knowing the situation of the student correctly by the parents and being aware of the activities. With the teacher-parent communication skills scale that we applied to our Social Studies teachers, it was tried to reveal the communication skills of Social Studies teachers with their parents. Increasing communication and sharing information not only increases productivity but also prevents possible negativities. The study was designed in a quantitative pattern. During the research process, data were collected with the“Teacher-Parent Communication”scale developed by Yar Yıldırım and Tüzel İşeri. The study group of the research consisted of 322 social studies teachers. At the end of the study, it was determined that the communication levels of Social Studies teachers with parents were high. The item with the highest average in the scale in the communication of teachers with parents is the item expressed as“I try to be friendly in nonverbal communication with parents”. This was followed by the item“I take care to use positive language in communication with parents”. It has been determined that male and female teachers have high communication skills with parents. It was observed that there was no statistical difference in terms of gender. In terms of education levels, it was concluded that the communication skills of Social Studies teachers at undergraduate and graduate levels were high. It has been determined that the effect of professional seniority on communication skills with parents is also remarkable. It is among the results of the research that the average of Social Studies teachers who took a course on communication was higher than those who did not. Research has revealed that communication is once again very valuable. It is clear that the communication network of teachers, students and parents is effective in increasing the quality of education.