Aluminyum yüzeyinde oksalik asit ile oksalat çözeltileri içinde anodik film oluşturulması
The Anodic film formation on the aluminium surface in oxalic acid and oxalate solutions
  1. Tez No: 16629
  2. Yazar: KAAN CEBESOY EMREGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAADET ÖNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ALÜMİNYUM YÜZEYİNDE OKSALİK ASİT VE OKSALAT ÇÖZELTİLERİ İÇİNDE ANODÎK FİLM OLUŞTURULMASI Kaan Cebe soy EMREGÜL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Saadet ÜNERİ 1991. Sayfa: 100 Jüri : Prof. Dr. Saadet ÜNERİ Prof.Dr. Mustafa DORUK Doç. Dr. Abbas AKSÜT Bu çalışmada, geri dönüşlü akım-potansiyel eğri leri elde edilerek oksalik asidin platin elektrot yüzeyin de oksidasyonu ve teknikte geniş kullanım alanı olan alü minyum yüzeyinde oksit filmi oluşumu incelenmiştir. önce, platin elektrotla H2S0^, H^O^, H2S04+ XM **2^2% ve ^a2^?^4 çözeltileri içinde geri dönüşlü akım- potansiyel eğrileri elde edilmiştir. Bu çözeltiler içinde 0,9 volt ile 1,2-1,25 volt arasında, oksijen adsorpsiyon bölgesinde, oksalik asidin oksitlendiği ve 1,25 volt ile 1,6 volt arasında, kararlı PtO oluşumuna kadar, oksalik asidin oksitlenmesinin azalarak devam ettiği bulunmuştur. 1,2 volt ile 1,25 volt arasında elde edilen piklerin kon santrasyon ile orantılı olduğu gözlenmiştir. Na2C20 çö zeltisi içinde oksidasyon hızının azaldığı saptanmıştır.IV %99,997'lik alüminyum ve %99,68'lik alüminyum ile H2S04, H2C204, Na.C 0^ ve NaOH elektrolitleri içinde geri dönüşlü anodik akım-potansiyel eğrileri elde edilmiştir - Çeşitli pH'larda Na^C^CL çözeltileri içinde ano dik akımın -1,45 volttan başlayarak, alüminyumun aktif çö- zünmesiyle, arttığı -1,2 voltta kısmi anodik kritik pasif lik akım piki oluşturduktan sonra giderek pasifleştiği bu lunmuştur. Saf olmayan alüminyum ile Na^C^O^ içinde elde edilen anodik akım-potansiyel eğrilerinde yaklaşık -0,65 volt dolayında, demirin aktif çözünme piki olarak yorumla nan, bir pik bulunmuştur. Saf olmayan alüminyum ile elde edilen akım-potansiyel eğrilerinde yaklaşık 0 volttan sonra geçen akımlar, oksalik asit hariç, saf alüminyumdan geçen,? akımlar*aaha küçüktür yani safsızlıklar oksit tabakasının kapatıcı yönte etkiyor olmalıdır. Geri dönüş eğrilerinde, genelde saf olmayan alü minyum için elde edilen eğrilerde saf olanlara göre daha küçük akımlar geçtiği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Alüminyum, platin,oksit, anodik akım- potansiyel eğrisi, kısmi anodik kritik pasiflik akım piki, pasifleşme, oksidas- yon, aktif çözünme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters- Thesis THE ANODIC FILM FORMATION ON THE ALUMINIUM SURFACE IN OXALIC ACID AND OXALATE SOLUTIONS Kaan Cebe soy EMREGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Saadet ÜNERÎ 1991, Page: 100 Jury: Prof.Dr. Saadet ÜNERÎ Prof.Dr. Must af a DORUK As s. Prof. Abba s AKSÜT In this study the oxidation of oxalic acid on the platinum electrode surface and the formation of oxide films upon the aluminium surface with the use of cyclic current- potential curves were investigated. First of all cyclic current-potential curves were obtained in H2S04, H^O^, H2S04 + XM H2C204 and Na^O^ solutions with the platin electrode. Between 0,9 volt and 1,2-1,25 volts, within the oxygen adsorption region, the rate of oxidation of oxalic acid increases. With the poten tial shift to more positive values (between 1,25 volt and 1,6 volts) the rate of oxidation decreases and comes to an end with the formation of steady-state platinum oxide (PtO) The maximum current density peaks obtained between 1,2 - 1,25 volts was found to be nearly proportional with the concentration of oxalic acid. It was also established that in the Na2C204 solution the rate of oxidation decreased.VI Cyclic anodic current-potential curves were also obtained using highly püre (995997%) and relatively pure (99.68%) aluminium electrodes in H2S04, H^O^, Na^O^ and NaQH solutions. In Na2C204 solutions, with varying pH values, the anodic current began to rise with the active dissolution of aluminium at -1.H5 volts and gave a partial critical anodic passivation current peak at -1.2 volts. In Na2C"0u solutions, with varying pH values, using the relatively pure aluminium electrode a peak at -0.65 volts related to the active dissolution of iron was seen. The current densities, after 0 volts, obtained in highly pure aluminium were seen to be higher, except for oxalic acid, then the current densities obtained with the relatively pure aluminium electrode. Therefore the impuri ties in the relatively pure aluminium must have a sealing affect on the oxide film. Using the relatively pure aluminium the current was found to bee much smaller with respect to the highly pure alumunium in the reversal scan curves obtained. KEY WORDS: Aluminium, platinum oxide, anodic curren-poten- tial curve, partial critical anodic passivation current, passivation, oxidation, active dissolu tion.