Temizlik ürünlerini satınalmada ambalajın önemi
The Importance of packaging in buying cleaning products
- Tez No: 74438
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİ SATINALMADA AMBALAJIN ÖNEMİ TEZ ÖZETİ Bu araştırmanın birinci amacı, aynı marka toz deterjanları, ambalajlı ve ambalajsız (dökme usulü) satın alma bileşimleri tüketicilerin demografik özellikleri itibarı ile farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. İkinci amacı, ambalajlı toz deterjanları satın alan tüketicilerin ürünün ambalajı üzerinde yazılı olan her bir bilgiye yerdikleri önem düzeylerinin demografik özelliklerine ve süpermarketlerden alışveriş yapma sıklıklarına göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Üçüncü amacı, ambalajlı toz deterjanları satın alan tüketicilerin ürünün ambalajının herbir özelliğine verdikleri önem düzeylerinin demografik özelliklerine ve süpermarketlerden alışveriş yapma sıklıklarına göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Temizlik ürünleri satın almada kadının etkin olması nedeniyle, bu araştırma sadece evli kadın tüketicilere, İzmit ili il sınırlarında, ürün grubu olarak toz deterjanlar üzerinde uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin test edilmesinde Ki-kare test istatistiği kullanılmıştır. Tüketicilerin, gelir düzeylerinin artması, eğitim düzeylerinin yükselmesi, belirli bir işte çalışmaları ve kent kökenli obuaları ambalajlı ürünlere yönelmelerinde etkili faktörler olduğu ortaya çıkmıştır. Tüketici gruplarının ambalajlı-ambalajsız ürünleri tercih etmelerindeki farklılık, ambalajın farklı tüketici grupları tarafından farklı bir biçimde algılanmasından kaynaklanmaktadır. Yüksek gelir grubuna sahip tüketiciler tarafından ambalaj bir hizmet olarak, düşük gelir grupları tarafından ise ambalaj, fazladan ödenen bir para, ekstra bir maliyet unsuru olarak değerlendirilmektedir. Eğitim düzeyi yüksek, çalışan ve kent kökenli olan tüketiciler ambalajın, kendilerine sağladığı ek faydalar hakkında bilgi sahibi obuaları, dolayısıyla ambalajlı ürünlere yönelmektedirler. Tüketicilerin süpermarketlerden alışveriş yapma sıklıkları ile ürünün ambalajı üzerinde yazdı herbir bilgiye ve ürünün herbir ambalaj özellikliğine verdikleri önem düzeyleri arasında bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır. Self servis satış sistemi dışında çalışan işletmelerdeki satış elemanın görevi bütünüyle ambalaja bırakılmıştır. Bu nedenle, tüketicinin dikkatini çekecek, ilgisini uyandıracak ve bir satış elemanı gibi ona satışla ilgili gerekli olan tüm bilgileri sağlayacak tek kaynak ambalaj olacaktır. Tezi Hazırlayan : H.Murat MUTLU Tez Danışmanı : Prof.Dr. A.Hamdi İSLAMOĞLU Tez Kabul Tarihi : 23.07.1998 98/12 Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Abdurrahman FETTAHOĞLU Prof.Dr. Vasfı HAFTACI
Özet (Çeviri)
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI THE IMPORTANCE OF PACKAGING IN BUYING CLEANING PRODUCTS ABSTRACT The preliminary aim of this study is to reveal whether consumers indicate difference due to demographic peculiarities and the composition of buying packed and unpacked form of the same brand of washing powder.The second aim of the study is to bring to light to the importance level of the demographic characteristics of the packed washing powder consumers paying attention to every detail printed on the packaging and whether they show difference according to the frequency of their supermarket shopping.The third aim of the study is to reveal the importance level of the demographic characteristics of the packed washing powder consumers who pay a close attention to every detail of the product packaging. Due to the fact that women become an effective factor in buying cleaning products,married women consumers have been the subjects of the research within the boundaries of İzmit and as a product proup washing powder has been used. K square test statics has been used in testing the hypotheses of the study. The effective factors of choosing packed products depend on the increasing level of inccome,education,occupations of consumers and also whether they are city residents or not.The difference discovered in the preference of the consumers buying packed or unpacked products is originated from the different perceptions of the different consumer groups.The packaging is evaluated as a service by the high income-consumers while it is conside red as extra money and cost by the low income consumer groups.Employed and high-income consumers with high education level have a tendency to packed products because they have the knowledge of noticing the extra benefits of the packaging. This study reveals the relation between the consumers supermarket shopping frequency and paying attention to every detail printed on the packaging and the importance level paid to the characteristics of packaging.The duty of shop- assistant in the managements except self-service managements is given to the packaging.For this reason,the packaging will be the only source to draw the consumer attention,appeal to the consumers and provi the whole information to the consumer like a shop assistant. Tezi Hazırlayan : H.Murat MUTLU Tez Danışmanı : Prof.Dr. A.Hamdi İSLAMO?LU Tez Kabul Tarihi : 23.07.1998 98/12 Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Abdurrahman FETTAHO?LU Prof.Dr. Vasfı HAFTACI