Ankara ili Çankaya ilçşesi gıda perakendeciliğinde üretici ve market markalı ürünlerin tüketici tercihleri açısından araştırılması üzerine bir araştırma
A research on comparison of manufacturer and market branded products in food retailing in terms of consumer preferences in Çankaya district of Ankara province
  1. Tez No: 170189
  2. Yazar: ZEKİYE ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEVHİBE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ ÇANKAYA İLÇESİNDE GIDA PERAKENDECİLİĞİNDE ÜRETİCİ VE MARKET MARKALI ÜRÜNLERİN TÜKETİCİ TERCİHLERİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Zekiye ASLAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mevhibe ALBAYRAK Bu çalışmada, market markalı gıda ürünleri ile üretici markalı gıda ürünlerini satın alan tüketicilerin sosyo-ekonomik özelliklerinin belirlenmesi, sözkonusu ürünlere karşı tutumlarının ortaya konulması ve buna yönelik tercihlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede iki grup tüketicinin; farklı markalı ürünlerin ambalaj ve fiyatlarına karşı duyarlılıkları, market markalı ürünlerin kalitelerinin satış yapılan mağaza isimleri ile ilişkilendirilmesi konusundaki düşünceleri, ürün çeşitliliği, teşhir-promosyon çalışmalarının yeterliliği ve markaların güvenirliliği ile ilgili tutumları, satınalmayı etkileyen unsurlar ile tüketicilerin market markalı ürünleri taklit olarak görüp görmedikleri ortaya konulmuştur. Araştırmada, Ankara ili Çankaya ilçesinde incelenen 217 tüketiciden 81 'inin (% 37,3) market markalı gıdaları tüketmeyip sadece üretici markalı gıdaları tükettikleri, 136'sınm (% 62,7) ise üretici markalı gıdaların yanı sıra market markalı gıdaları da tercih ettikleri belirlenmiştir. Tüketicilerden % 75,6'sı marketlerin müşterilerine alışverişlerinde avantaj sağlamak amacıyla sundukları market kartlarından en az birine sahipken, % 24,4'ü bu kartlardan hiçbirine sahip değildir, incelenen tüketicilerden % 89,9'u market markalı ürünleri bilmekte, % 10, 1 'i ise bilmemektedir. Sadece üretici markalı gıdaları satın alan tüketicilerin % 46,9'u daha önce market markalı ürünlerden kullanıp şu anda tercih etmemektedir. Tüketicilerin % 32,1 'i bu ürünleri kaliteli olmadığını düşündükleri için, % 14,8'i ise hem kullanıp beğenmedikleri hem de kaliteli olmadıktan için satın almamaktadır. Market markalı gıdaları kullanan tüketicilerin % 55,1'i market markalı ürünleri düşük fiyatlı olmasından dolayı, % 21,3'ü ise düşük fiyatlı olmasının yanısıra, denemek amacıyla da satın almaktadır. Tüketicilerin market markalı ürünlerde en fazla tükettikleri ürün grubu % 25,7 ile temizlik ürünleri iken, bunu % 23,5 ile kuru gıda takip etmektedir. İncelenen tüketicilerin market markalı olduğunu bildikleri bir ürünü % 62,7'sinin satın alacağı, % 19,8'inin almayacağı ve % 17,5'inin de durum karşısında kararsız kalacakları belirlenmiştir. Ayrıca tüketicilerin % 44,2'sinin gıda ürünlerinde marka bağımlılıklarının olmadığı, % 55,8'inin ise marka bağımlısı oldukları belirlenmiştir. Marka bağımlılığı ile yaş, öğrenim durumu, gelir durumu ve meslek arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Her iki grup tüketicinin üretici ve market markalı gıdalarla ilgili tutumları Likert ölçeği ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda cevaplayıcıların üretici markalı gıdalarla ilgili tutumları ile bu ürünleri satın alıp almamaları arasında bazı yargılar dışında anlamlı farklılıklar olmadığı, ancak market markalı gıdalarla ilgili tutumları ile bu ürünleri satın alıp almamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, üretici markalı gıdaları satın almayı tercih eden tüketicilerin marka ve kaliteye daha çok önem verdikleri buna karşın, market markalı gıdaları satın almayı tercih eden tüketicilerin fiyat konusunda daha hassas oldukları ve yeni markalar denemeye açık oldukları sonucuna varılmıştır. Perakendecilere, sadece üretici markalı ürünleri satın alıp, market markalı gıdaları kullanmaktan kaçınan tüketicileri de bu ürünleri kullanan tüketiciler haline getirmek için; sadece ürünlerin fiyatlarını düşük tutup, mağazada satışını yapmakla kalmayıp, öncelikle tüketici zihninde oluşan“düşük fiyatlı ürünlerin kaliteli olmadığı”yargısının gerek kalite imajı oluşturularak gerekse fiyat düşüklüğünün kaliteden değil, reklam giderlerinin olmamasından kaynaklandığını çeşitli kampanyalarla tüketicilere anlatarak değiştirmeleri önerilmektedir. Yine market markalı ürünlerin bilinirliliğini yaygınlaştırmak için, mağaza içi teşhirlere özen gösterildiği ve düşük maliyetli bir tanıtım aracı olan stand tanıtımlarına önem verildiği takdirde market markalı ürünlerin de bilinirlilikleri artacaktır. Doğru bir pazarlama iletişimi, ambalajlama ve daha fazla çeşidin tüketicilere sunulması ile market markalı gıdaların en az üretici markalılar kadar çekici olacağı düşünülmektedir. 2005, 154 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Gıda, tüketici, perakende, üretici-ulusal marka, market-özel marka, marka bağımlılığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON COMPARISON OF MANUFACTURER AND MARKET BRANDED PRODUCTS IN FOOD RETAILING IN TERMS OF CONSUMER PREFERENCES IN ÇANKAYA DISCTRICT OF ANKARA PROVINCE Zekiye ASLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mevhibe ALBAYRAK This study aims to compare the consumers' preferences between manufacturer branded food products and market branded food products with the help of analysis of the consumers' socio-economic conditions. In this framework;“the sensitivity of these two types of consumers (a group who prefer market branded products and another group who prefer manufacturer branded products) in terms of packing styles and prices of the products which belong to different brands, the thoughts of these two types of consumers about the relationship between the quality of market branded product and the market which produce and sell that product, the behaviours of the consumers for the variety of the products, adequacy of the exhibitions and promotions, the reliability of the brands, the factors that affecting the willingness of the consumers to buy, and if the consumers think the market branded products are imitation or not”are analysed, evaluated, and the results are submitted. According to the results of this research study; 81 of 217 consumers (37,3 %) do not consume market branded products and they consume only the manufacturer branded products, but 136 of 217 consumers (62,7 %) prefer both manufacturer branded and market branded products in Çankaya district of Ankara province. While 75,6 % of the consumers have at least one shopping card, which is provided by the markets for the consumers to get some advantages; 24,4 % of the consumers have non of these type of shopping cards. 89,9 % of the consumers know market branded products, but 10,1 % of the consumers do not know them. 46,9 % of the consumers who buy only the manufacturer branded products have experienced the market branded products before, but they do not prefer them anymore. 32, 1 % of the consumers do not buy market branded products because of having the idea that these products have not enough quality; and 14,8 % of the consumers have also used these products and decided that these products have not enough quality. 55,1 % of the consumers who consume market branded products buy market branded products because they are cheap, but 21,3 % of them buy market branded product because, both they are cheap and those consumers want to try them. The most consumed market branded product group is cleaning products group with the portion of 25,7 %, and dry food group follows this group with the portion of 23,5 %. 62,7 % of the consumers buy the product when the consumer knows that the product is a market branded one, however, 19,8 % of the consumers do not buy it and 17,5 % of the consumers can not make an easy decision in a this kind of condition. The study determined that 44,2 % of the consumers have no brand addiction, and 55,8 % of them have this kind of addiction. Research results explain that there is a correlation among brand addiction, age, education level, income level, and profession. Behaviours of these two consumer groups about market branded and manufacturer branded products were analysed by using Likert Scale. The analyse found that, consumers' behaviours and choices about manufacturer branded products have no significant meaning, however, consumers' behaviours and choices about market branded products differ significantly. The analyse results that, the consumers who prefer the manufacturer branded products attach more importance to brands and quality, however, the consumers who prefer market branded products have more sensibility about the price and have free minds about trying new products. If retailers want to make manufacturer branded products users to prefer market branded products, the research suggests not only keeping the prices lower but also making new images about the quality and price regulations of the products: i.e. the low priced product may not have low quality for every time, advertisement costs have important impact on the price of the product, and retailers should explain these realities by arranging some campaigns. Again, if retailers want to make market branded products become widespread, they should give more importance to the exhibition of the products and use presentation stands as a low-priced advertisement tool. The correct marketing communication, packaging, and presenting high variety of products to the consumers make market branded products as attractive as manufacturer branded products. 2005, 154 pages KEY WORDS: Food, consumer, retailing, producer-national brand, market-private brand, brand loyalty 11