İnsan kaynakları planlamasında etkileşimli beklenti düzeyi yaklaşımının incelenmesi
The Research of aspiration-level interactive method (AIM) at human resources planning
  1. Tez No: 74439
  2. Yazar: FİLİZ BAYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu çalışma da İnsan Kaynakları Planlamasının işletmeler için önemi vurgulanmış, bu bağlamda da İnsan Kaynaklan Planlaması içeriğinde değerlendirme yöntemleri tanıtılmış ve çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden biri olan Etkileşimli Beklenti Düzeyi Yaklaşımı (AIM) ile İnsan Kaynakları Planlaması ele alınmıştır. Böylece alman kararın objektif ve bilimsel olması sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışma hem tarihsel hem betimsel bir inceleme olup, işletmelerin insan kaynakları değerlendirmesin de doğru ve objektif seçim yapabilmeleri için, bilimsel bir karar verme Modeli olan Etkileşimli Beklenti Düzeyi Yaklaşımı (AIM) nın bir işletmede uygulamalı olarak ele alınması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde insan kaynaklan planlaması tanıtılmış, günümüzde“insan kaynakları”adı altında oluşturulan, kapsamı çok geniş olan birimlerin işletmeler için yeri ve önemi anlatılmış olup, bu birimin bünyesinde yer alan bir konu olan insan kaynaklarını sağlama ve seçmenin işletmenin başarısında ve etkinliğinde ki rolü ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise“Etkileşimli Beklenti Düzeyi Yaklaşımı”nın bir karar verme modeli olarak tanıtımı yapılmış ve karar verme teorisi anlatılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın konusu, amacı, yöntemi ve kazandırdıkları açıklanmıştır. Çok ölçütlü karar verme modellerinden biri olan Etkileşimli Beklenti Düzeyi Yaklaşımı ile bir işletmede insan kaynaklarının değerlendirilmesin de karar verme uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde şu saptamalara varılmıştır: Günümüz de işletmeler teknolojik ilerlemelere bağlı olarak giderek gelişiyor, büyüyor ve uluslararası arenada rekabet eder hale geliyorlar. Dolayısıyla da işletmeler başarılı olabilmek için pek çok şeye önem verdikleri gibi insan faktörüne de büyük önem vermeleri gerektiğini biliyorlar. Önceleri fazla üzerinde durulmayan insan kaynakları günümüz de tüm işletmelerin önem verdiği bir unsur haline gelmiştir. İşletmeler artık öncellikle kaliteye önem verir hale gelmişlerdir. Her işletme kendi bünyesinde gerçekleştirdiği bir politika dahilinde insan kaynaklarını sağlama yoluna gitmektedir. Fakat işletmelerin başarılı ve etkin olabilmeleri için geniş bir araştırma yapmaları ve objektif bir bakış açısı ile değerlendirme yapmaları gerekir. Bu çalışmada kullanılan metot (AIM) sayesinde bir işletme de farklı alternatiflerin birden çok kriter ile değerlendirmeleri yapılmış ve basan ile uygulanmıştır. Bu kriterler objektif ve bilimsel bir yöntemle ele alınmıştır. Ele alman ölçütler işletmenin tercihine ve tercih sıralamasına göre değişebilir. Fakat sonuçlar objektif ve bilimsel olacaktır. Böylece işletme aradığı, istediği şartlardaki elemanı bulacak ve zamanını boşa harcamamış olacaktır.“Doğru işe doğru eleman”ilkesi gerçekleşmiş olacaktır. Karar vermeyi kolaylaştırıcı objektif ve bilimsel bir yöntem olan“Etkileşimli Beklenti Düzeyi Yaklaşımı”pek çok problemin çözümünde kullanılabilir bir yöntemdir.“İnsan kaynaklan”bünyesinde kullanılması düşünüldüğünde boyutlarının ne kadar geniş olabileceği ve ne kadar çok katkıda bulunabileceği açıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the importance of human resources for companies are emphasized, in this context, evolution methods are introduced in personnel attraction, and, personnel attraction is dealed by scientific and objective with the Aspiration-Level Interactive Method (AIM),one of the, MCDM problem that has up to 10 objective and 50 alternatives. Study is a historic and descriptive research, AIM is a scientific decision method, applied in a company for the right and objective selection of personnel attraction of the firms. Study is formed from five chapter. In the first and second chapter, human resources are defined,and the position and the importance of human resources in the companies are mentioned, and the personnel management in today are defined in these chapters. In the third chapter of the thesis, performance of the companies is interested with personnel selection and attraction which is the subject of human resources of the firms. This subject are explained. In the fourth and fifth chapters, AIM and the theory of AIM are defined as a method of deciding. In this context, the subject, method and the benefit of the thesis are explained. The decision making in a company for personnel attraction with AIM, can solve a discrete alternative MCDM problem, are applied by practically in Hyundai-Assan Co. In the conclusion of the thesis, these are determined; Companies are growing with technological proceeding, consequently, they know the human factor is very important for the performance of the companies together with the other factors. Multi alternatives are evaluated with lots of objectives in a company are applied AIM method successfully. These objectives are taken up by scientific method.