Çukurova bölgesi seralarının yapısal özellikleri ile sulama sistemleri yönünden yeterlilikleri
The sufficiency of the structural features and irrigation systems in greenhouses in Çukurova region
- Tez No: 744382
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KENDİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada; Çukurova Bölgesi'nde seracılığın yoğun olarak yapıldığı Mersin ve Adana illerinde, Gayeli Örnekleme Yöntemi kullanılarak belirlenen seraların yapısal, iklimlendirme ve sulama sistemleri yönünden mevcut durumları, yapılan ölçümler, anketler ve gözlemler ile tespit edilmiş ve sorunları ortaya konmuştur. Bölgede, yapısal yönden incelenen 90 adet, sulama sistemleri yönünden incelenen 18 adet olmak üzere toplam 108 adet serada anket çalışması yürütülmüştür. Hazırlanan anket formunda; seranın kullanım amacı, tipi, yerleşim düzeni, iç tasarım biçimi, boyutlandırılması, yapı malzemesi, konstrüksiyon durumu, çevre koşulları, yetiştirilen bitki çeşidi ve sulama sistemi gibi tüm özelliklerin belirlenmesine ilişkin başlıklar yer almaktadır. Elde edilen sonuçlara göre; bölgede genel olarak, teknik açıdan yetersiz, yetiştiricilik bakımından problemleri bulunan, mekanizasyon seviyesi ve alt yapısı yeterli olmayan seralarda üretim yapıldığı tespit edilmiştir. Bölge seralarında; sera tipinin doğru seçilememesi, seranın kurulacağı bölgenin iklim koşullarının dikkate alınmaması, havalandırma ve ısıtma sistemlerinin yetersizliğine bağlı olarak bitkinin ihtiyaç duyduğu çevre koşullarının sağlanamaması, projeleme kriterlerine uyulmaması gibi birçok sorunların olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmaların sonucunda; bölge seralarında alınması gereken önlemler tartışılarak bölge için uygun bir sera projesi hazırlanmıştır. Önerilen sera projesinin bölge seracılığına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sulama sistemi incelenen 18 serada damlatıcı ve lateral aralığının sık, her sulamada uygulanacak toplam sulama suyu miktarı, sistem debisi ve pompa kapasitesinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Tezde elde edilen bu sonuçlar; Su kaynaklarının tarımda etkin kullanımının önemli olduğu günümüzde bölgede seralarda sulama sistemi projeleme ve tesisinde göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışmada mevcut sulama sistemlerinde görülen projeleme ve uygulama hataları konu ile ilgili araştırmacılara ve daha sonra yapılacak çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study; the provinces of Mersin and Adana, greenhouses is intense in Çukurova Region, current conditions of greenhouses in terms of structural, air conditioning and irrigation systems by The Purposive Sampling Method with surveys and observations have been found out and their problems have been revealed. A survey was conducted in 108 greenhouses, 90 of which were examined for structural aspects, 18 of which were examined for irrigation systems. In the questionnaire; There are headings such as purpose of use, type, layout, interior design, sizing, building material, construction status, environmental conditions, plant variety and irrigation system of the greenhouse. It has been identified in greenhouses that are technically inadequate, have problems in terms of cultivation, insufficient mechanization and infrastructure level. Besides there are many problems such as not choosing right greenhouse type, not taking climatic conditions, not providing environmental conditions due to insufficient ventilation and poor heating systems, and not complying with the projecting criteria. Finally; a greenhouse project for region was prepared. It is thought that the proposed greenhouse project will contribute to the regional greenhouse cultivation. In irrigation systems examined, it was determined as dripper and lateral spacing were frequent; total irrigation water amount, system flow rate and pump capacity were high. Nowadays effective use of water resources is important, these results should be considered for design and establishment of greenhouse irrigation system in the region. The projecting and application errors found out for existing irrigation systems will contribute to researchers and future studies on the subject.