Onkolojik tedavide kullanılan ilaçların dermatolojik yan etkileri
Dermatological side effects of oncological treatments
- Tez No: 744406
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇE CAN KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Antikanser ilaçların sistemik veya sadece dermatolojik yan etkileri olabilir. Onkolojik ilaçların dermatolojik yan etkileri genellikle ölümcül olmamasına rağmen, sıklıkla tedaviye uyumu ve yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu nedenle onkologların ve dermatologların kemoterapi tedavisi sırasında cilt yan etkileri olan onkoloji hastalarını değerlendirmeleri önemlidir. Gereç ve Yöntem: 1 Nisan 2021 – 1 Şubat 2022 tarihleri arasında SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji polikliniğinde takipli, kanser tanıları sebebiyle geleneksel kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi alan ve bu ilaçlara bağlı cilt döküntüsü gelişen, döküntü sebebiyle Dermatoloji Kliniğine danışılan hastalar prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 69'u kadın, 62'si erkek toplam 131 hasta dahil edildi. Ortalama yaş 58,12 ve ortalama hastalık süresi 20,76 ay olarak hesaplandı. En sık gözlenen 3 tanı sırasıyla meme karsinomu, kolon karsinomu ve akciğer karsinomu oldu. Hastaların %42'sine hedefe yönelik tedaviler, %31,3'üne klasik kemoterapiler, %6,1'ine immünoterapi ve %4,6'sına hormonal ajanlar kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Anticancer drugs may have systemic or just dermatological side effects. Dermatological side effects of oncological drugs are usually not fatal, in general, it impairs treatment adherence and quality of life. For this reason, it is important for oncologists and dermatologists to evaluate oncology patients with skin side effects during chemotherapy treatment. Material and Methods: Between 1 April 2021 and 1 February 2021, patients who underwent traditional chemotherapy and targeted agent therapy due to cancer in the Oncology outpatient clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital were prospectively evaluated upon the development of skin side effects. Results: A total of 131 patients, 69 women and 62 men, were included in the study. The mean age was 58.12 years and the mean duration of the disease was 20.76 months. The 3 most common diagnoses were breast carcinoma, colon carcinoma and lung carcinoma. Targeted therapies were applied to 42% of the patients, classical chemotherapies to 31.3%, immunotherapy to 6.1% and hormonal agents to 4.6%.