İşletmelerde finansal kiralamanın kredibiliteye etkisi
The influence of financal lease on credibilty in managements
- Tez No: 74441
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
TEZ ÖZETİ Finansal kiralama, belirli bir süre için, kiralayan ve kiracı arasında imzalanan ve üreticiden kiracı tarafından seçilip, kiralayan tarafından satın alınan bir malın mülkiyetini kiralayanda, kullanımını ise kiracıda bırakan bir sözleşme olup, malın kullanımının, belli bir kira ödemesi karşılığında kiracıya bırakılmasıdır. Finansal kiralama, konularına göre, süresine göre, yapıldığı yere göre ve kiralanan varlıkların servis ve bakım giderlerini kiralayanın üstlenip üstlenmemesine göre çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Kredibilite ise, müşteri işletmenin bankalarının ya da başka kredi kurumlarının alabileceği parasal ya da parasal olmayan risklerin toplamıdır. Kısaca bir işletmenin kredi kullanabilme yeterliliğidir. İşletmeler sabit varlıklarını edinirken, yabancı kaynak kullanma gereği duyabilirler. Yani varlıklarının bir kısmını ya kredi kullanarak ya da flnansal kiralama yoluyla edinebilirler. İşletmeler varlıklarını kredi kullanarak edinmeleri durumunda kredibiliteleri olumsuz yönde etkilenirken, finansal kiralama yoluyla edindiklerinde olumlu yönde etkilenmektedir. Bu durum da, işletmelerin daha kolay ve daha uygun koşullarda kredi bulmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
THESIS SUMMARY Financial lease is a contract which is signed by the leasor and the tenant for a period of time and chosen by the tenant from the producer, leaving the possession of the property to the leasor and the usage to the tenant and also leaves the usage of the property to the tenant on condition that the vent is paid by the tenant. Financial lease can be classifıed according to the topics, the length, the location and on an agreement whether the service and çare expenses are undertaken by the leasor. Credibility is the sum of the financial ör infînancial risks which can be taken by the clieut management banks ör other credit institutions. Briefly it is the capability of the credit using of a management. Managements may meed foreign sources while they are acquiring their established riches. This means, they can get part of their possessions eihher by financial lease ör by usingcredits. Managements are effected fositively when they acquire their established riches by financial lease on the other hand they are negatively effected if they use cvedits on getting their riches. This condition leads the managements to find credits more easily and more suitably.