İşletmelerde finansal kiralamanın (leasing) vergi ve muhasebe boyutu
- Tez No: 262197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
1980'den sonra ülkemizde de tercih edilen finansal kiralama,yatırımcılara finansmanolanagı sunmaktadır.Faaliyetlerin sürdürülmesi için,ihtiyaç duyulan fonlarınözkaynaklardan saglanması hem zor hem de ekonomik degildir.Finansal kiralama malısatın almak yerine kullanım hakkını elde etmektir.Finansal kiralamanın amacı yatırımcıya finans kolaylıgı saglamaktır.Orta ve uzunvadeli kredi olanakları saglayarak,yatırımcı için avantaj olusturmaktadır.Bu nedenle deyatırımların canlanmasında da çok etkilidir.Türk ekonomisinin gelismesinde de finansal kiralamanın önemi büyüktür.Buçalısmamızda finansal kiralamanın vergi ve muhasebe boyutu üzerindeyogunlastık.Finansal kiralamayı baska bir bakıs açısıyla sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Preferred in our country after 1980, financial leasing, financing offers to investors.Activities to maintain, required the provision of funds from equity capital are difficultand not economic. Instead of leasing the property purchased to obtain use rights.The purpose of leasing to investors to provide financial convenience. By providingmedium and long-term credit facilities, are the advantages for investors. Therefore,investment in regeneration is also very effective.On the development of the Turkish economy is also important to leasing. About thisstudy on the leasing of the tax and accounting dimensions are majored on. Financialleasing is presented from a different perspective.