Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde bitki adlarının karşılaştırılması
Comparison of plant names in Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish
- Tez No: 744424
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Tezin amacı, Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesindeki bitki adlarını yapı ve anlam bakımından karşılaştırarak benzerliklerinin veya farklılıklarının olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın birinci bölümünde bitki adı bilimi, bitki adları ve onlarla ilgili adlandırmalar, çalışmalar, güçlükler hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Latince karşılıkları ile beraber iki dile ait olan sözlüklerden taranıp elde edilen verilerden bir tablo oluşturulmuştur. Ayrıca Azerbaycan Türkçesindeki bitki adları yapı bakımından sınıflandırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde fonetik, morfolojik ve semantik açıdan bitki adlarının değerlendirilmesi yer almıştır. Son bölümde Latince karşılığı ile birlikte bitki adları sözlüğü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts.The aim of the study is to determine whether there are similarities or differences by comparing plant names in Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish in terms of structure and meaning. In the first part of the study, general informations about difficulties and studies related to plants names and scientific names of plants are given. In the second part of the study, a table was created from the data obtained by scanning the dictionaries belonging to the two languages together with their Latin equivalents. In addition, plant names in Azerbaijan Turkish are classified in terms of structure. In the third part of the study, the evaluation of plant names in terms of phonetics, morphology and semantics in Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish took place. The dictionary of plant names with its Latin equivalent is given in the last part.