Sağlık iletişiminde medya çalışması olarak pandemi sürecinde koronavirus (Covıd-19) haberlerinin analizi: Sağlık politikaları ve uygulamaları açısından etkileri
Analysis of coronovirus (Covid 19) news during the pandemic as a media study in health communication: Its impact in terms of health policies and practices
- Tez No: 744423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve yaklaşık 2 ay içinde de tüm dünyada küresel bir salgın haline gelen Covid-19 pandemisinde Türkiye'de ilk vaka bildirimi 11 Mart 2020 tarihinde yapılmıştır. Bu süreçte Türkiye'de Sağlık Bakanlığı Covid-19 ile ilgili hastalığın seyri ve kontrol altına alınmasına yönelik bir dizi iletişim stratejisi izleyerek, çalışmalar başlatmış, geniş halk kesimlerini bilgilendirmiştir. Başta T.C. Cumhurbaşkanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili bütün aktörler ciddi politika önlemleri almaya başlamış, bu politika önlemleri dinamik bir şekilde uygulanmıştır. Bu çalışmada Covid-19'un Türkiye yazılı basınında yer alışı içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, sağlık politikaları ve sağlık iletişimi açısından analiz edilmiştir. 1 Aralık 2019 ve 31 Mart 2021 tarihleri arasında Sağlık, Hastalık, Hastane, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Grip, Bağışıklık, Şehir Hastanesi, Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, İlaç, genel anahtar kelimeleri ile Korona Virüs, Covid-19, Pandemi, Bilim Kurulu ve Salgın spesifik anahtar kelimeler ile tespit edilen Covid-19 ile ilgili olan 18821 gazete haberi uygun çerçeve ve kodlar ile kategorilerine ayrılıp, Politika Kategorisinde yer alan 4952 haber içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Temel istatistik inceleme frekans dağılımı ve yüzdelik oranlar ile yapılmıştır. Bazı değerlerin çapraz karşılaştırmaları yapılarak aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Covid-19 pandemic, originated at Wuhan city of China in early December 2019, has became a global epidemic in about 2 months and the first case report in Turkey was made on March 11, 2020. During the pandemic the Ministry of Health has followed a series of communication strategies for the course and control of the Covid-19 and has informed the majority of the public. All relevant policy makers, especially Presidency of Turkey and the Ministry of Health, started to take serious policy precautions and were implemented dynamically. In this study, the presence of Covid-19 in the print media was examined by content analysis method and analyzed in terms of health policies and health communication. Searching with general multiple key words; Health, disease, hospital, Minister of Health, Ministry of Health, local health authority, flu, City Hospital, Medical Devices and Pharmaceuticals Commision, medicine and spesific key words corono virüs, Covid-19, pandemic, sience board, epidemic 1882 newspaper article was found related to Covid-19 between 1 December 2019 and 31 March 2021. These news divided into categories with appropriate segments and codes and finally 4952 news in the policy category were analyzed with the content analysis method. Statical analysis was made with frequency disribution and percentages. Cross-comparisons was applied to some categories to understand if there was a significant correlation between them.