Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hazır giyim firma performansına etkisi
The effect of information and communication technologies on clothing firm performance
  1. Tez No: 744426
  2. Yazar: HATİCE ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Giyim Endüstrisi, İşletme, Economics, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Birçok gelişmekte olan ülkenin ana ihracat kalemleri arasında yer alan hazır giyim sektörü, ürünlerinin kısa ömür döngüleri, yüksek volatilite, düşük öngörülebilirlik ve yüksek satın alma dürtüsü gibi piyasa özellikleri nedeniyle hassas bir sektördür. Bu nedenle, rekabet bu sektörde çok daha sert ve yıkıcı olabilmekte, firmalar bu zorlu rekabet ortamı içerisinde öne çıkabilmek ve mevcudiyetlerini devam ettirebilmek için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bu çerçevede en avantaj sağlayan yollardan biri, teknolojik yenilikleri takip etmek ve geliştirmek şeklinde karşımıza çıkar. Örneğin bilgi ve iletişim teknolojilerinden (BİTler) yararlanan hazır giyim sektöründeki bazı firmalar piyasaların taleplerine hızla cevap verebilmekte, böylece azalan teslim süresi ile daha güçlü rekabet etme şansına sahip olabilmektedirler. Buna karşın bu teknolojiye sahip olmayan firmalar rekabette daha geri sıralara düşebilmekte hatta piyasadan çekilmek zorunda kalabilmektedir. Bu anlamda, BİT kullanmak hem kaliteyi hem de hızlı teslim süresini belirlemede önemli bir araç olmaktadır. Bu çalışma Türkiye'deki hazır giyim sektörünün BİT açısından özelliklerini ve uygulamalarını İstanbul özelinde bir vaka çalışması kullanarak tanımlamaktadır. Çalışmanın giriş şeklindeki birinci bölümünün ardından ikinci bölümde, hazır giyim sektörü üretim süreci anlatılmaktadır. Türkiye'deki hazır giyim sektörünün genel yapısının anlatıldığı üçüncü bölümün ardından dördüncü bölümde sektördeki BİTlerin fonksiyonlarına yer verilmektedir. Son bölümün ilk kısmında, İstanbul'da bulunan 34 hazır giyim firmasıyla yapılan anket çalışması, ikinci kısmında ise, İstanbul'da bulunan iki büyük ve iki orta ölçekli işletme ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The clothing industry, which is among the main export items of many developing countries, is a sensitive industry due to market characteristics such as the short life cycles of its products, high volatility, low predictability, and high buying impulse. For this reason, competition can be much more challenging and more destructive in this sector, and companies resort to various ways to stand out and maintain their existence in this challenging competitive environment. In this context, one of the most advantageous ways is to follow and develop technological innovations. For example, some companies in the clothing sector can respond quickly to the demands of the markets by making use of information and communication technologies (ICTs), so they have the chance to compete more strongly with reduced delivery times. On the other hand, companies that do not have this technology may fall behind in the competition and even have to withdraw from the market. In this sense, using ICT becomes an important tool in determining both quality and fast delivery time. This study describes the characteristics and applications of the clothing industry in Turkey in terms of ICT, using a case study specific to Istanbul. After the first part of the study in the form of an introduction, the second part explains the production process of the clothing sector. After the third section, in which the general structure of the clothing industry in Turkey is described, the fourth section includes the functions of ICTs in the industry. In the first part of the last section, there is a survey conducted with 34 clothing companies in Istanbul, and in the second part, a semi-structured in-depth interview with two large and two medium-sized enterprises in Istanbul.