Sıçanlarda deneysel testiküler torsiyon modelinde siringik asit'in iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effect of syringic acid on ischemia reperfusion damage in an experimental testicular torsion model in rats
- Tez No: 951045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
SIÇANLARDA DENEYSEL TESTİKÜLER TORSİYON MODELİNDE SİRİNGİK ASİT'İN İSKEMİ REPERFÜZYON HASARINA ETKİSİ ÖZET Amaç: Testis torsiyonu, spermatik kordun kendi çevresindeki rotasyonu sonucunda acil ürolojik müdahale gerektiren durumlardan biridir. Tedavisinde yapılan reperfüzyon işlemi testiküler hasara neden olur. Çalışmamızın amacı Siringik Asit(SA)'in testiküler I/R hasarında hasar azaltıcı ve koruyucu etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 48 adet Wistar-Albino sıçan randomize edilerek 6 gruba ayrıldı. Kontol (6), Sham (6), T/D, E (6); 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 4 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, T/D, E + SA (6); T/D, E grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intraperitoneal(ip) yoldan 10 mg/kg SA uygulandı, T/D, G (6); 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 24 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, T/D, G + SA (7); T/D, G grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde ip yoldan 10 mg/kg SA uygulandı. Biyokimyasal olarak; testis dokusunda Malondialdehid (MDA), Total Antioksidan Kapasite (TAS) ve Redükte Glutatyon (GSH), Myeloperoksidaz (MPO) düzeyleri ölçüldü. Histopatolojik olarak Hematoksilen&Eozin (H&E) boyası ile boyandı ve ışık mikroskobik bulguları incelendi. Testiste spermatogenez faaliyetini değerlendirmek için Johnsen Skoru uygulandı. Testiste iskemik değişikliklerin ve hasarın derecesini belirlemek için Cosentino skorlaması kullanıldı. İmmunohistokimyasal olarak Apoptoz proteaz aktive edici faktör-1 (Apaf-1) ve İndüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) aktivitesi değerlendirildi. Sonuçlar için mann-whitney u test ve Ki-kare test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SYRINGIC ACID ON ISCHEMIA REPERFUSION DAMAGE IN AN EXPERIMENTAL TESTICULAR TORSION MODEL IN RATS ABSTRACT Aim: Testicular torsion is one of the conditions that require urgent urological intervention as a result of the rotation of the spermatic cord around itself. The reperfusion procedure performed in its treatment causes testicular damage. The aim of our study is to investigate the damage-reducing and protective effect of Syringic Acid (SA) on testicular I/R injury. Materials and Methods: 48 Wistar-Albino rats were randomized and divided into 6 groups. Control (6), Sham (6), T/D, E (6); After 2 hours of torsion, it was detorsioned and 4 hours of reperfusion was evaluated, T/D, E + SA (6); In addition to the T/D, E group, 10 mg/kg SA was administered intraperitoneally (ip) 30 minutes before reperfusion, T/D, G (6); After 2 hours of torsion, it was detorsioned and 24 hours of reperfusion was evaluated, T/D, G + SA (7); In addition to the T/D, G group, 10 mg/kg SA was administered ip 30 minutes before reperfusion. Biochemically; Malondialdehyde (MDA), Total Antioxidant Capacity (TAS), Reduced Glutathione (GSH), Myeloperoxidase (MPO) levels were measured in testicular tissue. It was stained histopathologically with Hematoxylin&Eosin (H&E) dye and light microscopic findings were examined. Johnsen Score was applied to evaluate spermatogenesis activity in the testicle. Cosentino scoring was used to determine the degree of ischemic changes and damage in the testicle. Apoptosis protease activating factor-1 (Apaf-1) and Inducible nitric oxide synthase (iNOS) activity were evaluated immunohistochemically. Mann-Whitney u test and Chi-square test were used for the results.