Üniversite öğrencilerinde renkli görme yeteneği ile dominant göz ve görsel derinlik algısı ilişkisinin incelenmesi:Başkent Üniversitesi örneği
Examining the relation of dominant eye and visual depth perception with color vision ability Among University students: The Sample of Baskent University
- Tez No: 744438
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNAY GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı; renkleri ayırt etme yeteneğinin, farklı görme fonksiyonlarında öne çıktığı bildirilen göz dominantlığı faktöründen etkilenip etkilenmediğini ve görsel derinlik algısı ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya, görme keskinliği tam olan (10/10) ve doğumsal renk görme kusuru bulunmayan yaşları 19-29 yıl arasında değişen, ortalama ± standart sapma 21,18 ± 2,52 olan, 19 kız (% 38) ve 31 erkek (% 62) olmak üzere toplam 50 yüksek öğrenim öğrencisi alınmıştır. Çalışmada renk ayırt etme yeteneği Farnsworth Munsell 100 Hue Testi (FM100HT) ile incelenmiştir. Test tüm bireylere sırasıyla her iki göz, sağ göz ve sol göz açık olmak üzere üç kez uygulanmıştır. Her bireyin Dominant gözü Gündoğan Metodu ile saptanmıştır. Bireyler belirlenen Dominant gözlerine göre iki gruba ayrılarak hata skorları incelenmiştir. Dominant göz (DG) ve dominant olmayan göz (DOG) arasında renk ayırt etme yeteneği; toplam hata skorları, kırmızı-yeşil ve mavi-sarı bölgesel hata skorları değerlendirilerek incelenmiştir. Bireylere, iki gözle tek görmenin varlığını saptamak ve derinlik algısı duyarlılıklarını belirlemek üzere TNO Test (Test for Normal Ocularity) uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. Her iki cinsiyette de DG, sol gözde daha yüksek bulunsa da aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. FM100HT hata skorları incelendiğinde, DG'ün toplam hata skorları 58,80±29,92, kırmızı-yeşil bölgesel hata skorları 24,12±14,70 ve mavi-sarı bölgesel hata skorları 34,68±18,95 olarak saptanmıştır. DOG'ün toplam hata skorları 68,44±31,46, kırmızı-yeşil hata skorları 32,20±19,21, mavi-sarı hata skorları 36,24±17,56 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to find out whether the color vision ability is affected by eye dominance or not which is informed to come to the fore in functions related with vision and to examine the relation of it with visual depth perception. 19 females (38 %) and 31 males (62 %) in all 50 university students who have total visual acuity and do not kongenital impairment of color vision and whose ages are varying between 19-29 and whose mean ± SD is 21,18 ± 2,52 are taken to this study. In this study, color discrimination is observed by Farnsworth Munsell 100 Hue Test (FM100HT). This test is applied to all of the individuals for 3 times in order by opening both eyes, right eye and left eye. Dominant eye of each individual is determined by the Gündoğan Method. Individuals are seperated into two groups according to their determined dominant eyes and then their error scores are examined. Color discrimination between the dominant and non-dominant eye is examined by evaluating total error scores, red-green (r/g) and blue-yellow (b/y) local error scores. In order to confirm that individuals use both of their eyes in visüel function and to examine their depth perception sensitivity, TNO Test is used.