Marriage in Jane Austen's and Charlotte Bronte's novels
Jane Austen ve Charlotte Bronte'nin romanlarında evlilik
- Tez No: 744439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez Pride and Prejudice ve Jane Eyre romanlarında Jane Austen ve Charlotte Bronte'nin feminist kuram çerçevesindeki vizyonlarını araştırmaktadır. Bu romanlar erken onsekizinci yüzyıldan ondokuzuncu yüzyıla kadarki dönemin İngiliz sisteminin toplumsal cinsiyet ayrımcılığını toplumsal koşullarını yansıtmakta. Roman kahramanları da farklı tür mücadele ve deneyimle karşılaşmış ve neticesinde kendi kaderlerinin ve öykünün sonucunu oluşturacak dönüşüm geçirmişlerdir. Araştırmanın bulgularından biri de zamanın ve sosyal pozisyonların içinde kadınların rolüne ilişkin yazarların bakış akışlarının ifade edildiği kurgusal bir dünyaya ilişkindir. Araştırma, ayrıca dönemin sosyal yapışandaki şiddetin niteliklerine de dikkat çekmektedir. İnceleme İngiliz koloni idaresinin kadınlar üzerinde uyguladığı toplumsal cinsiyet ayrımcılığının etkilerini göstermektedir. İnceleme ek olarak toplumda pozitif bur değişim için sosyal düzen ve normlar için gereklilikleri değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The paper investigates the visions of Jane Austen and Charlotte Bronte on feminist theory through their novels Pride and Prejudice and Jane Eyre. These novels portray the early eighteenth to the nineteenth-century societal condition that highlighted the British rule regarding gender discrimination. The protagonists of the novels have faced different types of struggles and experience a transformation that will ultimately build their destiny and the story's conclusion. The discovery of the research displays how Jane Austen and Charlotte Bronte create their characters and the fictional world to express their point of view regarding the role of females in that time and social position. The research also marks the characteristics of violence in the contemporary social structure. In addition, this study also depicts the impact of gender discrimination and British colonial rule on females. The paper also evaluates the requirements for social order and norms for a positive change in society. Both of these novels are proved as effective to describe the social condition of the colonial era. This research study also focused on the role of marriage to conduct women's lifestyle that ultimately leads to social destruction. All the matters that have influenced gender discrimination have been elaborated on in this below section.