Kanserin rengi (prostat kanserli hastalarda renk tercihleri, hastalığın evresi ile ilişkisi ve meme ile akciğer kanserli hastaların verileri ile karşılaştırması)
The color of the cancer(color preferences on pati̇ents whi̇ch have prostate cancer, relati̇onshi̇p wi̇th stage of di̇sease and compari̇son of data wi̇th pati̇ents whi̇ch have breast and lung cancer)
  1. Tez No: 406618
  2. Yazar: VOLKAN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALHA MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Çalışmamızda kanser tanısı almış hastaların ve genel sağlıklı gönüllülerin kanseri ifade eden renk tercihlerini karşılaştırmak, böylece kanser hastalarının renk tercihleri üzerinden içinde bulunmuş oldukları psikolojik durum hakkında fikir sahibi olmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 - Nisan 2015 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi üroloji, göğüs hastalıkları ve genel cerrahi polikliniklerine başvuran prostat, meme ve akciğer kanseri tanısı almış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu 18 yaş üzeri üniversite öğrencilerinden oluşturuldu. Hastaların sosyodemografik verileri ve hastalıkları ile ilgili (kanser tipi, tedavi şekli, hastalığın durumu, tedavi edildiği yer) veriler kaydedildikten sonra ''kanser denildiğinde sizde çağrıştırdığı renk hangisidir?'' sorusu soruldu. Önceden hazırlanmış olan 9 renkli renk skalasından renk tercihini göstermesi istendi. Bulgular: Kontrol grubunda en fazla kırmızı, siyah, mor tercih edilirken, hasta grubunda en fazla sarı, kırmızı ve siyah tercih edilmiştir. Hasta alt gruplarına bakıldığında; prostat ve meme kanserli hastalar sarı rengi, akciğer kanserli hastalar siyah rengi tercih etmişlerdir. Hastalıkları kür olan hastalar sarıyı, lokal rezidü hastalığı olanlar kırmızıyı, metastatik hastalığı olanlar ise en fazla siyah rengi tercih etmişlerdir. Sonuç: Normal sağlıklı insanlarda kanser algısının olumsuz duygularla eşdeğer kırmızı, siyah ve mor renklerle ilişkilendirildiği saptanmıştır. Ancak kanser hastalarında durum böyle değildir. Eğer hastalıkları tedavi edilebilir ve hatta kür sağlanabilirse, tercih ettikleri renk; hastaların umudunu ve mutluluğunu simgeleyen sarı renk olmuştur. Bu çalışma şu sonucu ortaya koymuştur; Kanserin bir rengi yoktur. Kanser hastalarının, hastalıklarının evresine göre içinde bulunmuş oldukları duyguyu simgeleyen renkler vardır. Amaçta hastaları, umut duygusunun simgelendiği bu sarı evrede tutmak olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study we aimed that to compare colour preferences refers about cancer on patients which diagnosed cancer and general healty voluntaries, thus we aimed to have an understanding about psychological conditions of cancer patients from this colour choices methods. Patients and Methods: Patients which diagnosed prostate, breast and lung cancer applied in CBÜTF urology, pulmonology and general surgery clinics between Juniary 2015- april 2015. The control group has defined above 18 years old college students. They've been asked ''which colour remains in your mind if you had been told about cancer?'' after socialdemegraphic and illness data (cancer type, prognose, threatment) saved. They have asked to show their color choice on the 9 colour scale which prepeared before. Results: In the control group the most commen choised colours red, black and purple, otherwise in the patient group yellow, red and black were the chosen colours. Patients wich prostate and breat cancer chosed yellow and patients with lung cancer choosed black. Patients which have metastasis mostly chosed black, which ve local rezidue chosed red and patients that cured chosed yellow. Conclusion: It has determined that the cancer sensation associated with red, black and purple colours which remains negative emotions on normal healthy population. Never the less this is not exists on patients with cancer. Yellow means hope and happiness is the colour of their choice if patients would treated and also cured. This study manifests this result; cancer has not a colour. There are colours symbolises the emotional conditionals according to stages of patients which have cancer. The aim should be that to keep patients in yellow colour stage which means hope.