Yetişkinlik döneminde öz anlayış ve kişilerarası bilinçli farkındalığın affetmeyi yordaması
Self compassion and interpersonal mindfulness as predictors of forgiveness in adulthood
  1. Tez No: 744446
  2. Yazar: PINAR TOPÇU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER MERVE ERUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma öz anlayış ve kişilerarası bilinçli farkındalığın affetmeyi ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yetişkinlerin affetmelerinin yaş, cinsiyet, medeni durum ve çocuk sahibi olma değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubu Türkiye'de yaşayan 22 ile 65 yaş arasındaki yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmaya 345'i kadın, 202'si erkek olmak üzere toplam 547 yetişkin katılmıştır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Heartland Affetme Ölçeği”,“Öz Anlayış Ölçeği”ve“Kişilerarası Bilinçli Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Yetişkinlerin affetmelerinin yaş, cinsiyet, medeni durum ve çocuk sahibi olma açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla SPSS programının 28. sürümü ile bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda affetme değişkeninde yaşa göre anlamlı bir farklılık bulunmuştur. 41 yaş ve üzeri yetişkinlerin affetme puan ortalamaları, 29-40 yaş arası ve 28 yaş ve altı katılımcılardan anlamlı olarak yüksektir. Affetme değişkeninde cinsiyet, medeni durum ve çocuk sahibi olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Öz anlayış ve kişilerarası bilinçli farkındalığın affetmeyi ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda öz anlayış ve kişilerarası bilinçli farkındalığın affetmeyi anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Öz anlayış ve kişilerarası bilinçli farkındalık, yetişkinlerin affetmelerinin toplam varyansının %39'unu açıklamıştır. Araştırmanın bulguları, alanyazın ve yapılan araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine whether the self-compassion and interpersonal mindfulness in adulthood predict forgiveness. Also, this study has examined if there are any significant differences in adulthood forgiveness according to age, gender, marital status, and having children. In this study, data was collected from 547 adults aged 22-65 years, living in Turkey. 345 of the participants are female, 202 of them are male. The intsruments are“Personal Information Form”,“Heartland Forgiveness Scale”,“Self Compassion Scale”and“Interpersonal Mindfulness Scale”. The analysis of the collected data has been done via SPSS (28th version) and data were analyzed with an independent sample t-test and one-way ANOVA. As a result of the study, there was a significant difference in forgiveness and age. Forgiveness means scores of adults aged 41 and over are significantly higher than those aged 29-40 and those aged 28 and under. In addition, there was no significant difference in forgiveness according to gender, marital status, and having children. The data was analyzed by multiple regression analysis. As a result of mutliple regression analysis, it was found that self compassion and interpersonal mindfulness predict forgiveness. Also, regression analysis results show that; self compassion and interpersonal mindfulnes explained 39% of the total variance of forgiveness in adulthood. The findings are interpreted and argued in the light of literature and research, several suggestions are presented.