G-7 zirvesi öncesinde gerçekleştirilen küresel iklim krizi protestolarının incelenmesi
Research on the global climate crisis protests held before the G-7 summit
  1. Tez No: 744445
  2. Yazar: FEYZA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Relations, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küresel iklim krizi günümüzün en büyük sorunlarından biri olmaktadır. Bu krizin çözümleri, dünyanın işleyiş sisteminden dolayı politika yapıcıların himayesinde halledileceği öngörülmektedir. Bu sebeple her yıl G-7 zirvesi öncesinde gerçekleştirilen protestolar, protestocular tarafından zirvenin gerçekleşeceği yer başta olmak üzere, zirveyi ve G-7 liderlerini iklim krizinin önlenebilmesi adına yapılması gereken faaliyetleri yetkililere ileterek, adeta bir panayır havasında geçen protestolar gerçekleştirmektedirler. Bu çevreci protestoların ekonomik ve siyasi bir grup olan G-7 liderlerini hedef alması, iklim krizine sebep olanların yine onlar olduğu düşünülmesindendir. Çevreci hareketlerin toplumlarda yer edinmesi ve çevre duyarlılığı bilincinin gelişmesi toplumsal hareketlerin evrimiyle doğrudan ilintilidir. Toplumsal hareketlerde gerçekleşen kırılmalar ve yaşanan olaylarla birlikte toplumlar en nihayet çevre farkındalığını oluşturabilmişlerdir. Bu sebeple yaşanan sürecin anlaşılması açısından toplumsal hareketlerin dönüşümü anlatılarak çevreci hareketlerin toplumlarda hangi süreçlerden sonra yer bulduğu aktarılmıştır. Bu çalışmada, küresel iklim krizi protestolarının, G-7 zirvesinde yer alıp almadığına değinilerek protestocuların üzerine durdukları konu ve sorunların çözümlenip çözümlenmediği incelenmiştir. Bu protestolara, internet haber kanalları aracılığıyla erişilmiştir. Çalışmada 30 protesto incelenmiş olup bu protestoların G-7 zirvesi sonrası sunulan zirve bildirgelerinde yer alıp almadığı sorgulanmış ve protestolarla karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Bulgular, örgütlenmenin protesto kültürü ve kamuoyunu etkileme açısından önemli olduğunu, yetkililerin G-7 iklim krizi sorunun çözümlerine yönelik manipülatif ifadeler kullandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The global climate crisis is becoming one of the biggest problems of our time. It is envisaged that the solutions to this crisis will be solved under the auspices of policymakers due to the functioning system of the world. For this reason, the protests held every year before the G-7 summit are carried out by the protesters in the atmosphere of a fair, especially where the summit will take place, by conveying the summit and the G-7 leaders to the authorities about the activities that need to be done to prevent the climate crisis. The fact that these environmental protests target the leaders of the G-7, an economic and political group, is because they are thought to be the ones who caused the climate crisis. The emergence of environmental movements in societies and the development of environmental awareness are directly related to the evolution of social movements. With the breaks and events that took place in social movements, societies were finally able to create environmental awareness. For this reason, in order to understand the process, the transformation of social movements is explained and the processes after which environmentalist movements find a place in societies are conveyed. In this study, it is examined whether the global climate crisis protests took place in the G-7 summit and whether the issues and problems that the protesters focus on are solved. These protests were reached through internet news channels. In the study, 30 protests were examined and whether these protests were included in the summit declarations presented after the G-7 summit was questioned and analyzed by comparing them with the protests. The findings show that organization is important in terms of influencing protest culture and public opinion, and that officials use manipulative expressions aimed at solving the G-7 climate crisis problem.